Muharrem Temiz

Muharrem Temiz (d. 1962, Arguvan), Türk müzisyen ve folklorcüdür.

Muharrem Temiz (d. 1962, Arguvan), Türk müzisyen ve folklorcüdür.

Kuyudere (Mineyik) köyünde doğmuştur. Dedesi Aşık Hasan Hüseyin Orhan, Babası İbrahim Mamo Temiz (Seyit Meftuni) yörenin önemli aşıklarındandır.

İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Adana`da tamamladıktan sonra 1980-81 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü`e girdi. 1988 yılında mezun oldu. 1989 yılında TRT`de tonmaister olarak olarak göreve başladı. 1998 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü T.H.M Anasanat dalında yüksek lisansını tamamladı.

Dededen babadan gelen bağlama çalma ve türkü söyleme geleneğini devam ettirmektedir. Arguvan ve çevresi Alevi-Bektaşi inanç ve müzik kültürü ile ilgili araştırma ve derlemeler çalışma alanıdır.

Merkezi İstanbul`da bulunan Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür-Vakfı kurucularındandır. Vakıf bünyesinde birçok kültürel çalışmalara öncülük etmiş, Arguvan Yöresine ait Türkülerden oluşan, Arguvan Ezgileri 1 adlı kitabı, Arguvan Türküleri 1-2 ve Arguvan Halk Aşıkları 1 adlı kaset çalışmalarını vakfa kazandırmıştır.

Arguvan kültürü ve Vakıf adına her yıl yapılan, geleneksel Arguvan Türküleri ses yarışmasının koordinatörü ve yapımcısıdır.

Sanatçı halen çalışmalarını devam ettirmektedir. Yaptığı araştırma ve derleme çalışmalarıyla birçok türkünün, deyişin tanınmasını sağladı. Derlediği türküleri ve birikimlerini albümlerine aktararak halk müziği dinleyicileriyle paylaştı.

Albümleri

  • Arguvan Deyişleri
  • Yare Dokunma (Cengiz Özkan ile)
  • Dost İle Demler
  • Firkat


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.