Multitap

Kısaca: Multitap, 2006 yılı Eylül ayında Selim Siyami Sümer (vokal ve gitarlar), Sertaç Özgümüş (piyano ve tuşlu çalgılar), Taçkın Bilal (bas gitar) ve Ali Cihan (davullar) tarafından İstanbul'da kurulmuş olan Türk müzik grubudur. ...devamı ☟

Multitap, 2006 yılı Eylül ayında Selim Siyami Sümer (vokal ve gitarlar), Sertaç Özgümüş (piyano ve tuşlu çalgılar), Taçkın Bilal (bas gitar) ve Ali Cihan (davullar) tarafından İstanbul'da kurulmuş olan Türk müzik grubudur.

Hakkında

Kuruldukları ilk dönemde İstanbul'da sahne alıp, dünya müziğinde etkilendikleri bütün isimlerin şarkılarını sahneye taşıdılar. Bu, grubun kendi müzikal potansiyelini keşfetmesi ve diğer gruplardan ayrılması anlamında belirleyici bir dönem oldu. "Multitap" ismini de bu dönemde kullanmaya başladılar. Multitap kelimesi tutkunu oldukları oyun konsolları dünyasına ait bir terimdir ve game-pad çoklayıcısı anlamına gelmektedir. 2009 yılında grubun söz yazarı, vokalist ve gitaristi Selim Siyami Sümer, Miller Music Factory'de Dans Müziği Prodüksiyon kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Bu dönemde ilk albümleri üzerinde çalışmaya başlayan grup yine 2009 yılında ilki gerçekleştirilen Freshtival'de sahne aldı ve şarkılarını ilk kez dinleyiciyle buluşturdu. 2010 yılının Nisan ayında Takım Oyunu isimli ilk albümleri Demet Evgar'ın prodüktörlüğünde Multi Arts Production etiketiyle yayımlandı ve albümün dağıtımını Sony Music gerçekleştirdi. Takım Oyunu ağırlıklı olarak elektronik elementlerden oluşan bir albüm oldu. Şarkılar birlikte yaşayan grup üyelerinin ev yaşantısına ve onların dışarıya bakışına dair izler taşıyordu. Bu albümden "Battaniyem", "Çıbık", "Bir şey Mi Var" ve "Duysun Karanlık" adlı şarkılarına klip çektiler. Albüm sonrası birçok konser,organizasyon ve One Love Festival başta olmak üzere çeşitli müzik festivallerinde yer alarak kendilerine sağlam bir hayran kitlesi edindiler. "Takım Oyunu" albümüyle Multitap, Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri'nde Yılın En İyi Elektronik Müzik Sanatçısı ödülünü aldı. Multitap ayrıca bu dönemde Kemal Uzun'un yönettiği, Ali Atay, Fırat Tanış, Mete Horozoğlu, Demet Evgar, Rasim Öztekin ve Erdal Tosun gibi isimlerin rol aldığı Vay Arkadaş - Manik, Tik, Dildo filminin müziklerini hazırladı. Filmde yer alan şarkılardan "Full Depo", grubun davulcusu Ali Cihan tarafından seslendirildi. 2011 yılının yaz aylarında Multitap ikinci albüm için çalışmalara başladı. Kasım ayında on bir şarkıdan oluşan Özel Birisin adlı ikinci albümleri yine Demet Evgar prodüktörlüğünde Multi Arts Production etiketiyle yayımlandı ve Sony Music tarafından dağıtıldı. Bu albüme "Özel Birisin" ismini verirken bir araya gelişlerinden itibaren idealleştirdikleri özel dünyanın özel insanlarına ve artık o dünyanın bir parçası haline gelen dinleyicilerine sesleniyorlardı. Grup üyelerine albümle ilgili düşünceleri sorulduğunda yanıt olarak "Bu albümü yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda her şeyin başlangıcı olan albüm olarak hatırlayacağız." dediler. Bu albümden ilk olarak "Ben Anlarım" adlı şarkılarına klip çektiler.

Dış bağlantılar

* * *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.