Munis Tekinalp

Kısaca: Munis Tekinalp (Moiz Kohen) (1883-1961) Türkçülük akımının önde gelen üyelerinden olan bir yazar ve düşünürdür. Selanik`te bir hahamın oğlu olarak Yahudi bir aile içinde Moiz Kohen adıyla dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Selanik`te çıkan Türkçe bir gazete olan Asır`da yazılar yazdı. Balkan Savaşından sonra İstanbul`a geldi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye`deki Yahudileri Türkleşmeye i ...devamı ☟

Munis Tekinalp (Moiz Kohen) (1883-1961) Türkçülük akımının önde gelen üyelerinden olan bir yazar ve düşünürdür. Selanik`te bir hahamın oğlu olarak Yahudi bir aile içinde Moiz Kohen adıyla dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Selanik`te çıkan Türkçe bir gazete olan Asır`da yazılar yazdı. Balkan Savaşından sonra İstanbul`a geldi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye`deki Yahudileri Türkleşmeye ikna etme amaçlı yazılar yazdı. 1961 yılında tedavi amacıyla gittiği Fransa`nın Nice kentinde öldü.

2004 yılında Liz Behmoaras tarafından kaleme alınan "Bir Kimlik Arayışının Hikayesi" (Remzi Kitabevi) adlı kitap Munis Tekinalp`ın yaşam öyküsünü konu almıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.