Muradiye

Van iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 2.447 kilometrekare, nüfusu 31.586 dır. Yüzeyi yükseltisi 3.000 metreyi...

Muradiye

Van iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 2.447 kilometrekare, nüfusu 31.586 dır. Yüzeyi yükseltisi 3.000 metreyi bulan dağlardan, derin vadilerden ve yer yer ovalık alanlardan ibarettir. Yavuz Sultan Selim Çaldıran Meydan Muharebesini, Muradiye'nin bir bucağı olan Çaldıran ovasında yapmıştır. İlçe merkezi 2.281 nüfuslu Muradiye kasabasıdır.

Merkez bucağa bağlı 36 köyü vardır.

İlçe toprakları genelde dağlıktır. Kuzey ve doğu bölgelere gidildikçe yükseklik artar. Dağlardan kaynaklanan suları Bendimahi Çayı toplar. Bu çayın göle döküldüğü bölgede Muradiye Ovası yer alır.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Muradiye Ovasında tarım yapılır. Başlıca tarım ürünleri şekerpancarı, buğday ve arpadır. Dağlık bölgelerdeki yaylalarda çok sayıda koyun ve kıl keçisi beslenir. Yaylalarda yazın kurulan mandıralarda tereyağ ve bölgeye ait otlu peynir üretilir.

İlçe merkezi Bendimahi Çayının doğusunda bir vadinin yamacında kurulmuştur. Doğubeyazıt-Van karayolu ilçe merkezinden geçer. İl merkezine 78 km mesafededir. Denizden yüksekliği 1735 metredir. Eski ismi Bargiri’dir. İlçe belediyesi 1935’te kurulmuştur.

Muradiye

(Arapça) Kadın ismi - (bkz. Murad).

Muradiye

Van iline bağlı ilçelerden biri.
muradiye geri kalmışlığın girdabında yokolmamak için çırpınıyor güzelim ilçemin güzel insanları yine umutla yaşamasını bilir bu yüzdendirki hala yaşanılır bir yer
yine ben yani aRaYıŞ KoNTu topuzarpalı öcobey nerdesiniz muradiyeliler hadi çıkın yorumlayın ilçemizi haykırışlarımız susturulsada sessizce haykırmasını bilelim

KOCA SİTEDE BİR BEN Mİ VARIM MURADİYELİLER
NERDESİNİZ EZ ÖCO

İlgili konuları ara

Yanıtlar