--}}

Murat Belge

Murat Belge, 1943 yılında Ankara'da doğdu. 1966'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde asistanlık ve doktora yaparak 1980'de doçent oldu.

Murat Belge, 1943 yılında Ankara'da doğdu. 1966'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde asistanlık ve doktora yaparak 1980'de doçent oldu. 1981'de üniversiteden ayrıldı. Halkın Dostları ve Birikim dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Demokrat ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı. Yeni Gündem dergisinin ve İletişim Yayınları'nın Genel Yayın Yönetmenliği'ni üstlendi. Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin uluslar arası başkanlığını da yapan Belge, Halen Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde öğretim üyesidir.

Eserleri:

Yazdığı Eserler : 12 Yıl Önce 12 Eylül, Başka Kentler, Başka Denizler, Edebiyat Üstüne Yazılar, Marksist Estetik, Sosyalizm, Türkiye ve Gelecek, Tarih Boyunca Yemek Kültürü, Tarihten Güncelliğe, Türkiye Dünyanın Neresinde?, Türkler ve Kürtler: Nereden Nereye?, Yaklaştıkça Uzaklaşıyor mu? Avrupa Birliği ve Türkiye. Blue Cruise (Mavi Yolculuk, 1991) ve İstanbul Gezi Rehberi (1993)nde gezi yazılarını bir araya getirdi.

Çevirdiği Eserler : 1844 El Yazmaları, Ağustos Işığı, Ayı, Bir Zamanlar Europa`da, Döşeğimde Ölürken, Dublinliler, Dünya Vatan, Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Hegel Üstüne, Lenin ve Felsefe, Leylak ve Bayrak, Sanat ve Edebiyat Üzerine, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Yurtsuzların Ülkesi

Derlediği Eserler : John Lewis´e Cevap


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.