Murder, She Wrote

Cinayet Dosyası (İngilizce: Murder, She Wrote), ABD yapımı bir polisiye televizyon dizisidir. Dizi, CBS kanalında 1984'ten 1996'ya kadar 12 sezon boyunca toplam 264 bölüm olarak yayınlandı. Tarihin en başarılı ve en uzun süredir devam eden televizyon şovları arasından biri olarak haftada 30 milyondan fazla izleyici ortalaması bulunmaktaydı ve on yıl boyunca CBS Sundey gecesi dizisinin bir elyafıydı. Sendikasyonda, seri tüm dünyada hala oldukça başarılıdır.

Dizinin başrollerinde Angela Lansbury, William Windom, Tom Bosley, Ron Masak, Louis Herthum ve Michael Horton yer almaktadır. Cinayet Dosyası için Lansbury, 10 Altın Küre ve 12 Emmy Ödülü'ne aday gösterildi dört Altın Küre ödülü kazandı. En çok Altın Küre adaylığı rekorunu elinde tutmaktadır ve bir televizyon dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ve bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu dalında Emmy adayı oldu. Dizi, Olağanüstü Drama dizisi için üç Emmy adaylığı aldı. Aynı kategoride altı kez Altın Küre'ye aday gösterildi ve iki kez kazandı.

1996 yılında seri bittikten sonra, 1997 ile 2003 arasında dört TV filmi yayınlandı. 2009'da bilgisayar platformu için bir video oyunu piyasaya sürüldü ve bunu 2012 yılında bir devam oyunu takip etti. Bir yan kitap serisi ise yayınlanmaya devam etmektedir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.