Murphy Kanunları (ing.Murphy`s Law) Amerikalı mühendis Edward A. Murphy, jr. tarafından, başarısızlıklar ve hata kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya konan özdeyişlerdir.

Murphy Kanunları

Murphy Kanunları (ing.Murphy`s Law) Amerikalı mühendis Edward A. Murphy, jr. tarafından, başarısızlıklar ve hata kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya konan özdeyişlerdir.

Genel BakışMurphy Kanunları`nın temeli şu söze dayanır: ``"Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir."``

Aslen Finagle Kanunu olarak geçen ve daha yaygın olarak bilinen bir söz ise şöyledir: ``"Ters gidebilecek her şey, ters gidecektir."``

Bu parola modern teknikte analitik ölçüt olarak hataları önleme stratejisi olarak kullanılır ve görünen en esprili ama aslında ciddi bir temel üzerine oturtulmuş kanundur.

Murphy Kanunları`na ters düşen karmaşık sistemlerden olan kültürler için ortaya konan kanun şöyledir: ``Belirli bir gelişme herhangi bir yerde ortaya çıkmadıysa, zaten bu durumda mümkün değilmiş demektir.``

Olasılık "gerçek sonuçların olası sonuçlara oranı" şeklinde tanımlanır. Bir olay süreç içerisinde gerçekleşmezse, olasılığı 0`dır, yani imkansızdır. Murphy Kanunları ise olaya tersinden yaklaşır: Bir olay mümkünse, gerçekleşir. Murphy Kanunları temelini sibernetik ve sistem kuramındaki fen bilimsel-matematiksel bir kanundan alır. Bu da demektir ki; bir olayda az organizasyon ve daha çok kaos olasılık olarak sıkı organizasyona ya da daha çok düzene göre ezici bir üstünlük kazanır. Daha basit bir cümleyle söylemek gerekirse; kaos, düzenden daha olasıdır.

Kaptan Murphy 1949`da; insan bedeninin en fazla ne kadar ivmeye dayanabileceğini bulmasını sağlaması gereken, U.S. Air Force`un roket nakliye programı için mühendis olarak test alanında bulunuyordu. Çok pahalı olan bu deney sırasında denek üzerine 16 adet ölçüm cihazı bağlandı. Birisinin tüm cihazları yanlış bir yöntemle bağlaması, deneyin başarısız olmasına yol açtı. Bu deneyim Murphy`nin temel kanununu oluşturmasını sağladı.

Murphy Kanunları`nın tersi Yhprum Kanunu olarak tanımlanır.

Genel Kurallar

 1. Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.
 2. Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.
 3. Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.
 4. Bir şeyin olma olasılığı, istenme olasılığı ile ters orantılıdır.
 5. Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.
 6. Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.
 7. Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi!


Örnekler • Yere düşen her şey ulaşılması en zor köşeye yuvarlanır.


 • Ne zaman arabamı yıkasam yağmur yağar, yağmur yağması için arabamı yıkadığımda yağmur yağmaz.


 • Reçelli ekmek ne zaman yere düşse reçelli kısmı hep yere gelir.


 • Özür dilemek, izin almaktan daha kolaydır.


 • Uyuyan bir bebek, (a) anne babası uykuya dalınca yada (b) anne babası sevişmeye başlayınca uyanır.


Açıklama

İnsanlar daha çok karamsar düşündükleri için, sadece olumsuz olayları fark eder ve değerlendirirler. Normal olan olumlu olandır ve bu nedenle olumlu olaylar insanların dikkatini çekmez.

Vikisöz|Murphy Kanunları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar