Musayyib

2018 yılı itibarıyla nüfusu 57.300'dür.

Musayyib, şehrin hemen güneyindeki Hindiya ve Hilla şubelerine ayrılan Fırat Nehri'nin hem doğu hem de batı kıyısında yer almaktadır .

Kent, Mart 2003'te Irak Özgürlüğü Operasyonunun başlamasından bu yana şiddet olaylarına maruz kaldı. En önemlisi, şehir, 2004'ün sonlarında Bağdat ile Kerbela'yı birbirine bağlayan Musayyib Köprüsü'nde, diğeri kasabada olmak üzere iki büyük kamyon bombası yaşadı. 2005 yılında 90 kişi öldü. Musayyib, ABD Ordusu'nun 4. Piyade Tümeni'nin 2006'daki görev turu sırasında gerçekleştirdiği en büyük muharebe operasyonunu da gördü. 2006 yılının Temmuz ayında Mehdi Milisleri, yerel Irak Polisi ve Milis üyeleri arasındaki anlaşmazlığın ardından şehirde bir ABD devriyesine saldırdı. 2. Tabur, 67. Zırh Alayı, 2. Tabur, 4. Tugay, 8. Irak Ordusu Bölümü ve Irak Polis Özel Kuvvetleri tarafından desteklenen unsurlar, şehirdeki savunan milis üyelerine karşı koydu ve kontrolü kontrol altına alarak 33 milisi öldürdü.

Musayyib Hastanesi, tüm Musayyib Bölgesi için ana hastanedir ve geceleme için iki hastaneden biridir. ABD Ordusu, acil ve cerrahi odalarını iyileştirmek de dahil olmak üzere Aralık 2006'da hastanede büyük yenilemeler yaptı. Kadın ve Çocuk Hastanesi günde 200 hasta görüyor ve herhangi bir gece 50 gece hasta var. Çocuklar için en yaygın rahatsızlıklar göğüs enfeksiyonları ve ishaldir. Küçükler ücretsiz bakım alırlar ve kadınlar bir bilet için 500 dinar öder .Birçok hastane, tıbbi bakımın ücretsiz olduğunu söyler, çünkü hastalar sadece bir bilet vermek zorundadır, ancak biletler genellikle 500 dinar tutar.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.