Musevi Duaları

Musevilik`te de, tıpkı diğer dinlerdeki gibi dualar Allah`la bir iletişim kurma, ona yakarma, ondan istekte bulunma ya da şükretme amaçlıdır. Musevilerin ettiği başlıca dualar şunlardır:

Musevilik`te de, tıpkı diğer dinlerdeki gibi dualar Allah`la bir iletişim kurma, ona yakarma, ondan istekte bulunma ya da şükretme amaçlıdır. Musevilerin ettiği başlıca dualar şunlardır:  • Her sabah, yeni bir gün daha hediye ettiği için Allah`a şükretme amaçlı bu duanın Latin harfleriyle yazılışı şu şekildedir:


"Mode ani lefaneha meleh hay vekayam şeehezarta bi nişmati behemla raba emunateha``"

Yani, Türkçe:

"Allah`ım iyi bir uykudan uyanıp büyümeme ve yaşamı`` öğrenmeme yardım ettiğin için sana teşekkür ederim."``  • Her sabah ve akşam, bu dualar okunduğunda, Allah`ın her zaman, her yerde ve tek olduğu yinelenir.


Latin harfleriyle yazımı:

"Şema Yisrael Adonay eloenu Adonay ehad``"

Türkçe:

"Dinle İsrail, Adonay Allah`ımızdır, Adonay tektir.``""Veaavta et Adonay eloeha behol levaveha uvhol hafşeha uvhol meodeha``"

Türkçe:

"Allah`ı tüm kalbimizle, tüm gücümüzle, ve tüm varlığımızla seveceğiz. Bugün ve yarın, evde ve uzakta, sabahları ve akşamları, Allah`ımızın kelimeleri bize hep doğru yolu gösterecek.``"

musevilik-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.