Mustafa Keser Elazığ'ın Maden ilçesinde doğmuş. İlk ve Orta tahsilini Maden'de lise tahsilini Diyarbakır "Ziya Gökalp" - Sivas "4 Eylül Lisesi"'nde yapmış. İzmir Ticaret Lisesi'nde öğretmenlik yapan bir de kız kardeşi var.

Mustafa Keser

Mustafa Keser Elazığ'ın Maden ilçesinde doğmuş. İlk ve Orta tahsilini Maden'de lise tahsilini Diyarbakır "Ziya Gökalp" - Sivas "4 Eylül Lisesi"'nde yapmış. İzmir Ticaret Lisesi'nde öğretmenlik yapan bir de kız kardeşi var. Babası rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı. Babası ve baba tarafı akrabalarında sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan Mustafa Keser bu kabiliyetlerden nasibini almış dolayısıyla ortaokul ve özellikle lise yıllarında keman, ud, bağlama sazlarını iyi derecede çalmasını öğrenir. Liseden sonra tahsiline devam edemediği için kendine müziği meslek olarak seçer. Bu nedenle İstanbul'a gider. Zaman zaman çeşitli şarkıcılara eşlik eder. Zaman zaman da kendi çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalışır. Daha sonra askerliği dolayısıyla İzmir'e gider. Burada da kendine müzik camiasında iyi bir yer edinmenin sebebiyle askerden sonra İzmir'e yerleşir. 15 yıla yakın,birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Şençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi) birlikte çalışır. Zaman içerisinde onlardan çok bilgiler edinir.Bu arada yukarıda bahsettiği sazlara ilaveten yaylı tambur, mızraplı tambur, buzuki, piyano gibi birçok sazın da çalmasını öğrenir.1975 yılında TRT Kurumunun açmış olduğu amatör ses yarışmasını halk müziği dalını kazanır ve 1982 yılına kadar İzmir Radyosu'nda mahalli sanatçı olarak türkü söyler. 1982 yılına kadar geçen süre içerisinde müzikten kazandığı para yeterli olmadığından ilave olarak başka işler de çalışır. (Çiğli Askeri Hava Üssü'nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi). 1982 yılında yine TRT Kurumunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını bu kez Türk Sanat Müziği dalını kazanır ve İzmir Radyosu'nda ses sanatçısı olarak göreve başlar. Ancak 1989 yılında istemeyerek de olsa TRT'den ayrılıp İstanbul'a yerleşir.Bu arada 10 yıl kadar dini musikiyle uğraşır.1995 yılında,dünya'da ilk defa yapılan bir programa imza atarak HBB Televizyonunda "Mustafa Keser ve İstekleriniz" isimli ve canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başlar.İleriki yıllarda bu programım Kanal 6 ve Samanyolu (STV) Televizyonlarında da "Mustafa Keser Sizlerle" ismi altında devam eder. Halen bu programımla her hafta pazar günleri saat 20:30'da STV'de sevenlerinin beraber olur. Bu yıllar içerisinde Altın Kelebek, MAGAZİN GAZETECİLERİ DERNEĞİ ve benzeri birçok müzik ödülü kazanır.37 yıllık sanat hayatında sırasıyla, bir 45'lik, bir Longplay, AHU GÖZLÜM, BANA KÖTÜ DİYEN, SEVİYORUM ÇARESİZİM, ÜZÜM GÖZLÜM ve son olarak da SABIR isimli kasetlerini çıkarır. Haftanın 3 günü Beylerbeyi vapur iskelesi sokağında KESER MÜZİKHOL adlı kendi gazinosunda sahne çalışmalarına devam etmekte.Evli ,üç çocuğu var.
Yılların sanatcısı guzel bır ses baba yorumcu ve ayrıca ustat calmadığı esturamant yok sayılabılecek eşı ve benzerı bulunamıcak bır sanatcımız saygılarımla murat can

Yanıtlar