--}}

Mustafa Necati Uğural

Mustafa Necati Uğural (1894, İzmir - 1 Ocak 1929, Ankara), Türk siyasetçi, avukat, öğretmen. Atatürk’ün yakın düşünce ve mesai arkadaşlarından, Kuva-yi Milliye hareketinde yer almış, TBMM'nin ilk üç döneminde milletvekilliği, Mübadele esnasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1924 Anayasası'nın yürürlüğe konulduğu sırada Adalet Bakanlığı, Tevhidi Tedrisat sürecinde ve Harf Devrimi esnasında Milli Eğitim Bakanlığı yapmış siyasetçidir.Mustafa Necati Uğural Atatürk`ün yakın düşünce ve mesai arkadaşlarından, Kuvayi Milliye hareketinden itibaren yararlıklar göstermiş, T.B.M.M.`nin ilk üç döneminde milletvekilliği, Mübadele esnasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1924 Anayasası`nın yürürlüğe konulduğu sırada Adalet Bakanlığı, Tevhidi Tedrisat sürecinde ve Harf Devrimi esnasında Milli Eğitim Bakanlığı yapmış siyasetçidir.

1894`de İzmir`de doğdu. İzmir`in köklü ailelerinden birine mensuptur. Hukuk Fakültesi`ni bitirdikten sonra İzmir`de avukatlık, eğitimcilik, gazetecilik yapmıştır.

İzmir`in işgali üzerine, Balıkesir Cephesi`ne katıldı. Kuvayi Milliye kumandanı olarak Yunanlılar ve Anzavur kuvvetlerine karşı yürütülen mücadelede yararlılıklar gösterdi. Vasıf Çınar ile birlikte Balıkesir`de "İzmir`e Doğru Gazetesi"ni çıkardı. Bu gazetede milli duyguları geliştirici yayınlar yaptı. Samsun İstiklal Mahkemesi üyesi oldu, Millet Meclisi Müdafai Hukuk Grubu katipliğinde görev üstlendi. Kastamonu ve yöresi İstiklal Mahkemesi Başkanlığı yaptı.

T.B.M.M. 1. Dönem`de Saruhan, 2. Dönem ve 3. Dönemlerde İzmir milletvekili olarak Meclis`e girdi. V. İcra Vekilleri Heyeti ve 1. Hükümet`te Mübadele, İmar ve İskan Vekili, 2. Hükümet`te Adliye Vekili, 4. Hükümet ve 5. Hükümet`te Maarif Vekili oldu. 1929 yılında Bakanlık görevi esnasında vefat etti.

Türk Öğretmenler Örgütü Başkanlığı`nda bulundu. Ayrıca, Altay spor takımının kurucularındandır. Ankara`daki tarihe tanıklık etmiş evinin kuru fasulyeci Hüsrev Lokantası`na devredilmesiyle ismi 2006 yılında yeniden gündeme gelmiştir.

} }

}

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Mustafa Necati Uğural'ın ÖLÜMÜ Rahmetli babam o zamanlar Konya'nin tek gazetesi olan "Babalık" gazetesinin basyazari idi. Ondan isittigim su olayi aynen naklediyorum: "Devrin ilk Maarif Vekillerinden (Milli Egitim Bakani) Necati Konya'ya gelmis ve Latin harflerinin üstünlügünü(!) anlatmak üzere bir konferans düzenlemisti. Sehrin her tarafina yapistirilan ilanlarda: "Eski Harflerle Birlikte Kur'an'ı da Tarihe' Gömdük" yaziyor ve konferansin ertesi gün saat 10'da verilecegi belirtiliyordu. Aksam, mükellef bir ziyafet verildi. Yemekten sonra bay Necati, ani bir apandist krizine yakalandı ve hemen hastahaneye kaldirilarak ameliyat edildi. Gösterilen itinayı anlatmaya lüzum yok, bütün hastahane hatta Konya ayakta idi. Bay Necati kurtulmuş, fakat ne çare ki haddini asarak Kur'an'a dil uzatmisti. Gece yarisi, imkansiz denebilecek bir sey oldu ve Bay Necati'nin yatagi yan demirinden kırıldı. Hasta yere düsmüs ve ameliyat yeri patlamıştı. Ertesi gün saat 10'da, yani konferansın yapılacağı bildirilen saatte öldü." Onk. Dr. Haluk Nurbaki

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mustafa Necati Uğural
Mustafa Necati Uğural