My Dying Bride

My Dying Bride, 1990 yılının Temmuz ayında Aaron, Andy, Rick Miah ve Calvin Robertshaw tarafından kuruldu. 6 aylık prova döneminin ardından "Towards the Sinister" demosunu sürdüler. Sonra "God Is Alone" ile iyi bir satış grafiği yakaladılar.

My Dying Bride

My Dying Bride, 1990 yılının Temmuz ayında Aaron, Andy, Rick Miah ve Calvin Robertshaw tarafından kuruldu. 6 aylık prova döneminin ardından "Towards the Sinister" demosunu sürdüler. Sonra "God Is Alone" ile iyi bir satış grafiği yakaladılar. Ardından basçı Ade Jackson gruba katıldı ve ilk EP?leri "Symphonaire Infernus et Spera Empyrium"'u beğeniye sundular. Kısa bir süre sonra ilk uzun albümleri olan "As The Flowers Withers" ile bir doom metal örneği verdiler.

İkinci EP?leri "The Thrash of Naked Limbs" çıktı. Klip çekiminde baterist Rick bir kaza geçirdi ve kolundan ağır bir sakatlık geçirdi. Bu yüzden Avrupa turneleri iptal oldu. Kısa süre içinde My Dying Bride gotik sanata öncülük etti. Bu arada piyanoda Martin kadroya giren isim oldu.

1993 yılı sonlarına doğru Avrupa Turnesi?ne başladılar. Bu dönemde ikinci uzun albümleri piyasaya sürüldü. "Turn Loose The Swans" isimli bu çalışma sayesinde grup büyük ün sahibi oldu. Mayıs 1995?de Peaceville Records tarafından piyasaya sürülen "The Angel And The Dark River" albümünün ardından topluluk geniş kapsamlı bir turneye çıktı. Program dahilinde Hollanda'da düzenlenen Dynamo Open Air Festivali de vardı.

1995'de önceki ilk 3 EP?de yer almış parçaların yeniden derlendiği "Trinity" albümü çıkarıldı. Bu yılın sonunda Iron Maiden ile bir çalışma söz konusu oldu. 1996 yılında "Like Gods Of The Sun" piyasayadaydı. Bu albüm sonrasında iki Avrupa Turnesi daha yapıldı. İlk turne 96?da Cathedral, ikincisi ise 97?de Sentenced ile yapıldı.

Programlar son hızla devam ederken baterist Rick, bir büyük şanssızlıkla daha karşılaştı ve ortaya çıkan rahatsızlığı nedeniyle yine bütün turneler ertelendi. My Dying Bride'ın önünü kesen bu olayın üzerine yeni baterist arayışlarına başlandı.

Bu arada gruptan bir üye daha ayrıldı, Martin.. Geçici olarak baterist Bill Law'un dahil olduğu topluluk, planlı bir çalışmayla altıncı albüm çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar sırasında eski Solstice ve Anathema bateristi Shaun Steels gruba dahil oldu ve klavyelerde grubun yardımına Johny Maudlin koştu. Hemen ardından 1999 yılının Kasım ayında "The Light at the End of the World" albümü yayınlandı. Yer yer "Turn Loose The Swans" ve "Like Gods Of The Sun" tarzının kullanıldığı çalışma, bütünsel olarak yeni bir türün ortaya koyulduğu özgün bir iş oldu.

Daha sonra kadroya ikinci gitarist Hamish Glencross da katıldı. 2000 yılında grup, Batı Avrupa turnesinde 10. yıldönümünü kutladı ve iki derleme piyasaya sürdü. "Meisterwerk 1" ve "Meisterwerk 2"... Kısa bir süre sonra My Dying Bride tekrar stüdyoya girdi ve Haziran 2001'de "The Dreadful Hours" albümü raflardaki yerini aldı.

Kaynak

http://www.muzikkutusu.com/

İlgili konuları ara

Yanıtlar