Nakşidil Sultan

Fransız asıllı olduğu düşünülen Nakşidil Sultan 1783 yılında I. Abdülhamit'in eşi oldu. Osmanlı kaynaklarında padişah II. Mahmut'un öz annesi olarak bilinmekle birlikte, bazı batı kaynaklarında II. Mahmut'u evlat edinerek yetiştiren kadın olduğu öne sürülmüştür. II. Mahmut 1808 yılında tahta çıktığında Nakşidil Sultan Valide Sultan oldu. 28 Ağustos 1817 tarihinde öldü. Cenazesi İstanbul Fatih Camii Nakşidil Sultan Türbesine gömüldü.

Nakşidil Sultan

Nakşidil Sultan ya da Aimée Dubuc de Rivery (1768-28 Ağustos 1817) Osmanlı padişahı II. Mahmut'un annesi, Valide Sultan ve I. Abdülhamit'in eşiydi .

1768 yılında Fransa'nın bir kolonisi olan Martinique adasında zengin bir ailenin kızı olarak doğdu. Sonradan Napolyon Bonapart'ın eşi olacak olan Josephine, Nakşidil Sultan'ın kuzenidir. Aimée, Fransa'ya eğitim için yollandı. Bir gün Fransa'daki okulundan memleketine geri dönerken Mayorka açıklarında seyahat etmekte olduğu gemiye Cezayirli korsanlar saldırarak onu esir aldılar. Daha sonra Aimée, Cezayir'in beyi tarafından padişaha hediye olarak İstanbul'a gönderildi. Haremde Nakşidil Sultan adını aldı. Zekası ve güzelliğiyle ön plana çıktı. 1783 yılında I. Abdülhamit'in eşi oldu. Osmanlı kaynaklarında padişah II. Mahmut'un öz annesi olarak bilinmekle birlikte, batı kaynaklarında II. Mahmut'u evlat edinerek yetiştiren kadın olarak bilinmektedir. II. Mahmut 1808 yılında tahta çıktığında Nakşidil Sultan Valide Sultan oldu. 28 Ağustos 1817 tarihinde öldü. Cenazesi İstanbul Fatih Camii Nakşidil Sultan Türbesine gömüldü.

Günümüzde Martinique adasını ziyaret eden turistler için, dünyanın iki büyük imparatorluğunun en yüksek düzeyine yükselmiş iki kuzen olan Josephine Bonapart ve Nakşidil Sultan'ın öyküsü önemli bir ilgi alanıdır.

Yanıtlar