namus

Namus (Arapça: el-Namus el-ekber الناموس الأكبر, „en büyük sırlara hakim olan“) birçok oryantal toplumlarda saygı ve sevginin yanında, özellikle aile içindeki otorite ilişkileri için merkez değerlerden birisi. Özellikle Türkçedeki anlamı, İslam ile bağlantısı olan cinsellik kurallarına da değinir.

NAMUS (türkçe) anlamı
NAMUS (türkçe) anlamı
1. Irz
2. iffet
3. edeb
4. hayâ
5. Şeriat
6. Melâike
7. İrade-i İlâhiyenin tecellisi.
8. Nizam
9. Emniyet ve istikamet gibi faziletlerin muhassalası olan pek kıymetli haslet.
10. Bir kimsenin mahrem
11. gizli esrarı olup işleri ve hallerinin iç yüzüne vakıf ve muttali kimseye denir.
12. Hayırlara ait gizli hâllerin hâmil ve vâkıfı olan. Bu mânada Cebrâil Aleyhisselâm'a ıtlak olunur. Sair melâikenin vâkıf olmadıkları vahyin sırlarına vakıf ve mahrem olması cihetiyle ona namus-u ekber denilmiştir.
13. Hâzık
14. Mahir
15. Av ve tuzak.
16. Nemmam mânâsiyle fitneci ve koğucu.
17. Birisinin hilesine siper ettiği şeye ve arslan yatağına da bu mâna verilmiştir.
18. Temizlik
19. doğruluk. ( Bak: Desâtir)
NAMUS (türkçe) anlamı
20. bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık
21. kanun
22. nizam
23. dürüstlük
24. doğruluk
25. sililik
iffet.
NAMUS (türkçe) anlamı
26. 1 . Bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık.
27. 2 . Dürüstlük
28. doğruluk
29. Atasözü
30. deyim ve birleşik fiiller
31. namusu iki paralık olmak
32. namusuna dokunmak
33. namusuna sinek kondurmamak
34. namusunu temizlemek
35. namusu temizlenmek
namusuyla yaşamak
36. bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık
37. kanun
38. nizam.dürüstlük
39. doğruluk.sililik
iffet.
NAMUS (türkçe) anlamı
40. (Arapça). 1. Kanun nizam. 2. Ar
41. edep
42. haya
43. ırz. 3. Temizlik
44. doğruluk. 4. Allah'a yakın olan büyük melek.
NAMUS (türkçe) ingilizcesi
1. [Naimon]n. honor
2. honour [Brit.]
3. honesty
4. decency
5. purity
6. virginity
virtue,
NAMUS (türkçe) ingilizcesi
7. [Naimon]n. honor
8. honour [Brit.]
9. honesty
10. decency
11. purity
12. virginity
13. virtue
NAMUS (türkçe) fransızcası
1. honneur [le]
NAMUS (türkçe) almancası
1. n. Ehre

Namus hakkında bilgiler

thumb|240px|Namus anlayışının sınırları topluluktan topluluğa farklıdır. Namus (Arapça: el-Namus el-ekber الناموس الأكبر, a€žen büyük sırlara hakim olan“) birçok oryantal toplumlarda saygı ve sevginin yanında, özellikle aile içindeki otorite ilişkileri için merkez değerlerden birisi. Özellikle Türkçedeki anlamı, İslam ile bağlantısı olan cinsellik kurallarına da değinir. Türk Dil Kurumu`na göre; "Bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık" ve "Dürüstlük, doğruluk" olarak tanımlanmıştır. [1]

Namus sözcüğünü sadece eski Arap kaynaklarında değil eski Yunan kaynaklarında da bulmak mümkündür. Ayrıca Tevrat`ın yunanca adı Tora Namus, "Düzen" anlamına geldiği için namus kelimesinin kökü Araplarda değil Yunanlarda olduğu düşünülür. Türkçenin haricinde Farsça, Kürt dillerinde ve Urdu dilinde de kullanılır.

Toplum için anlamı

"Namus anlayışı"na sahip kültürlerde, erkeğin namusu ailesine dair kızların cinsel çekimserliği ile korunur; Bir kızdan, ailesinin namusunu tehlikeye sokmaması için daima belli kurallara uyması beklenir. Bir kızın ve ailesinin namusu, ancak o kız bakire olarak evliliğe girmesi ile korunur. Bir erkeğin namusu, harama el uzatırsa bozulur.

  • "``Başka bir anlamı ile "namus", ailenin kendi içine dönük dünyası ve dışarıdaki bekar erkeklerin dünyası arasındaki sınırdır. Bu sınırın aşılması namusun tehlikeye girmesine yol açabilir, ama bunun nedenleri ve derecesi net şekilde belirlenmiş değildir.``" Werner Schiffauer


"Namus" anlayışının toplumdaki etkileri

"Namus" geleneksel oryantal topluluklarda en önemli değer anlayışıdır. Günümüzde hızla ilerleyen şehirleşme, şehirlerde yaşayan insanlara daha çok anonim olma, ailenin kontrolünden uzak kalma ve eski sert kuralları gevşetme imkanı vermiştir. Ama kırsal bölgelerin kasabalarında ve köylerde eski kurallar hala çok canlı ve etkilidir.

Olumlu etkileri

Tarihte oryantal toplumların üzerinde hüküm sürmüş olan kültürlerin ve bunların koruyucu güçlerinin bütün topraklarının her köşesine kadar her zaman varmadığı ve çok kez anarşi içinde kalındığı dikkate alınırsa, toplumun kültürüne işlenmiş olan bir namus anlayışının, sosyal düzeni dengede tutmakta büyük faydası olmuş olması gerektiği sonucuna varılır.

Olumsuz etkileri

Namus anlayışı, aynı anda kadınların erkeklerden daha korumasız ve kendilerine hakim olamayacak kadar zayıf olduklarının kabul edilmesi olarak da değerlendirilebilir. Bu anlayış bir kadının ailesinden fazla uzaklaşmasını veya mesleki kariyer yapmasını neredeyse imkansız kılar. Bütün dünyada ve her toplulukta kadın oranı 3`te 2 olduğu dikkate alınırsa, kadınların kariyer yapması imkansız olan topluluklarda sadece üçte birini oluşturan erkeklerin gayri safhi milli hasılada katkıda bulunduğu anlamına gelir. Böylece bu toplulukların, kadınların çalışabildiği toplulukların gelişme hızına yetişmesi imkansız olduğu sonucuna varılır.

Namus anlayışının en sıkı şeklini yaşayan toplumlarda ataerkil bir bakış açısı olduğundan, bir tecavüzün kurbanı olmuş bir kadın kurban olarak görülmez. Böylece namusunun kirlenmiş olduğuna inanan aile, tecavüze uğrayan kızlarını öldürerek namuslarının tekrar temizlediklerine inanırlar. Bazı ailelerde ise tecavüze uğramış olan kıza, intihar edene kadar sosyal baskı uygulanır.

Bu şekilde namus yüzünden ölen kızların sayısı, Terre des Femmes adlı kadınları koruma kuruluşu tarafından yılda 5000 olarak tahmin edilir.

Bakireliğin kanıtıNamus açısından bakire olarak evliliğe girmek çok önemlidir. Evliliğin (genelde) ilk gecesinde bakirelik sona erdirildiğinde, çarşafın üzerinde meydana gelmesi beklenen kan lekesi bu kültürlerde namuslu bir geçmişin kanıtı olarak görülür. Özellikle Türkiye`nin doğusunda bu leke "Namus gülü" olarak adlandırılır ve gururla yeni evlenmiş çiftin kapısı önüne asılır.

"..``Namus, ailenin çevresindeki toplum ile alakası olan bir mesele olduğu için, bakireliğin kanıtı da kamu oyuna açık bir meseledir, ve dışarıdaki insanların da bunun kanıtını görmesi gerekir``." (Elçin Kürşat)


Türkiye`nin büyük kentlerinde bu gelenek genelde ilkel ve saçma olarak görülür. Çünkü kızlık zarının zedelenmesinde gerçekleşen kanama çok farklı olabilir, ve bazen hiç kanama olmaması da mümkündür. Ama buna rağmen bu gelenek hala uygulansa da, ancak kayınvalidenin herhangi bir şüphesi olduğundan dolayı gerçekleşir, ve bu kanıt sadece ailenin kadınları arasında incelenip değerlendirilir.

Bekar kadınlar bazen ortaya çıkmış söylentilerin yaşamlarına olumsuz etkilerinden dolayı, gönüllü olarak kadın doktorundan bakirelik belgesi alıp dedikoduyu ortadan kaldırırlar.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki namus maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Sezen Aksu tarafından Gülümse albümünde söylenen namus adlı şarkının sözleri.


aradım yıllardır seni her yerde
bir türlü karşıma çıkmadın namus
nihayet bir yerde rastladım ama

yaklaşıp yanına dedim nerdesin
dedin ki yorulma gelmiyor sesin
gayretleri boşa gitti herkesin
kimseyi yanına sokmadın namus

fazilet dediğin meğer yalanmış
namuslu görünmek kimlere kalmış
zenginmiş, fakirmiş, halkmış, kralmış

hadi yandan
hadi, hadi yandan

ben senden ne saray ne ev istedim
seni sevenleri sen sev istedim
kıvılcım aradım alev istedim
bir tek mumu bile yakmadın namus

azizken gözümde sudan ekmekten
yoruldum uslu dur yapma demekten
yüzyıllardır namussuzluk etmekten
bir türlü uslanıp bıkmadın namus

hadi yandan
hadi, hadi yandan
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Namus Ve Bakirelik

Bir uzman doktor, bakire ve bakire olmayan kızı, vaginanın ağzını bir dereceye kadar örten kızlık zarını kontrol etmekle ayırdedebilir. Herhangi bir kimse de, bir noktaya kadar aradaki ayrımı anlayabilir.

Silah Ve Namus

''Silah ve Namus'', Yılmaz Güney'in başrol oynadığı 1971 yapımı macera filmidir.

Namus (film)

''Namus'', yönetmenliğini Duygu Sağıroğlu'nun yaptığı, 1972 tarihli sinema filmi.

Namus Düşmanı

''Namus Düşmanı'', 1986 tarihli Zeki Alasya-Metin Akpınar filmi.