Nancy PelosiNancy Pelosi
ABD`nin 60. Temsilciler Meclisi Başkanı
Doğum 26 Mart 1940
Baltimore, ABD
Görev süresi 4 Ocak 2007 -
Önce gelen Dennis Hastert
Sonra gelen
Partisi Demokratik Parti


Nancy Patricia D`Alesandro Pelosi (d. 26 Mart 1940) ABD Temsilciler Meclisi`nin 60. Meclis Başkanıdır (İngilizce: Speaker of the House). 2007 yılına kadar Temsilciler Meclisi`nde azınlıkta bulunan Demokratların liderliğini yürütmekte olan Pelosi 2006 yılı Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Demokratik Parti`nin Temsilciler Meclisi`de çoğunluğu ele geçirmesi sonucu, Meclis oturumuyla yapılan oylamayı kazanarak ABD tarihinde bu göreve seçilen ilk kadın olmuştur. 4 Ocak 2007 tarihinde Meclis Başkanlığı görevine başlayan Pelosi, ABD tarihinde devlet kademelerinde en üst düzeye ulaşmış kadındır. Şimdiye kadar Meclis başkanı görevine seçilen ilk Kaliforniyalı ve ilk İtalyan kökenli Amerikalı olma ayrıcalıklarını da elinde tutmaktadır.

Nancy Pelosi ilk defa 1987 yılında Kaliforniya eyaletinin 8. seçim bölgesinden Temsilciler Meclisi`ne seçildi. (Bu bölge 1993`e kadar 5. bölge olarak bilinmekteydi). 2002 yılında azınlık grubu lider yardımcısı (İngilizce: Minority Whip) görevine yükselen Pelosi 2003 yılında azınlık grubu liderliğine yükseldi. 107., 108. ve 109. Kongre`lerinde azınlık grubu lideri olark görev yaptı. 2006 yılı Kasım ayında Demokratların kazandığı seçim zaferi sonucu Meclis Başkanlığına yükseldi.

Evli ve 5 çocuk annesi olan Nancy Pelosi ``İtalyan kökenli Amerikalı Kadınlar Ulusal Organizasyonunun şeref üyelerindendir.

commons politikacı-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.