Nancy Reagan

Nancy Davis Reagan (d. 6 Temmuz 1921, New York), ABD başkanı Ronald Reagan'ın dul eşi, 1981'den 1989'a kadar first lady.

Nancy Davis Reagan (d. 6 Temmuz 1921, New York), ABD başkanı Ronald Reagan'ın dul eşi, 1981'den 1989'a kadar first lady.

Hayatı

Ailesi doğumundan hemen sonra boşandı. Maryland'de teyze ve amcasının yanında büyüdü. Bu sırada annesi aktörlük yapıyordu. 1940'lar ve 1950'lerde Hollywood'da aktörlük yaptı, bazı filmlerde baş rolü üstlendi (Donovan's Brain, Night into Morning ve Hellcats of the Navy). 1952'de o sıralar Sinema Aktörleri Locası başkanı olan Ronald Reagan ile evlendi. İki tane çocukları oldu. First Lady 1967 ile 1975 arasında eşi California eyaleti valisi iken, o da eyaletin first lady'si oldu. Nancy Reagan 1981'de eşinin seçim zaferiyle ABD first lady'si oldu. Daha başlangıçta Beyaz Saray'daki hepsi bağışlarla toplanmış olan porselenleri tamamen yenileme kararı eleştiri topladı. Nancy, yıllar süren resmi dekorasyondan sonra Beyaz Saray'a Kennedyvari bir cazibe kazandırdı. Lüks modaya ilgi duyması ilgi çekti ve eleştiri topladı. Uyuşturucuya karşı düzenlenen "Hayır Deseniz Yeter" () kampanyasını destekledi. Bu onun first lady olarak başlıca girişimi sayılır. 1981'deki suikast girişiminden sonra Ronald Reagan'ın randevularını falcıya danışarak etkilediğinin ortaya çıkması tartışma doğurdu. Galeri Dosya:NRPOSE.jpg| Dosya:Ronald Reagan and Nancy Reagan aboard a boat in California 1964.jpg| Dosya:Reagans wave from hospital.jpg| Dosya:NREAGANDRUG.jpg|

Dış bağlantılar

*

First Lady

profile
at WhiteHouse.gov * Profile at the Ronald Reagan Presidential Library

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.