Nandu

Nandu (''Rhea americana''), Rheidae familyasından anavatanı Güney Amerika olan uçamayan bir kuş türü. Darwin nandu'su ile beraber Nandu ailesini (''Rheidae'') oluşturur. Bu kuş ile arasındaki fark, bariz olarak daha büyük olmasıdır.

Nandu

Nandu (Rhea americana), Rheidae familyasından anavatanı Güney Amerika olan uçamayan bir kuş türü.

Darwin nandu'su ile beraber Nandu ailesini (Rheidae) oluşturur. Bu kuş ile arasındaki fark, bariz olarak daha büyük olmasıdır. Daha çok rastlandığından daha fazla tanınırlar.

Özellikleri

Boyları 1.25 m ile 1.40 m arasında değişir (sırt yüksekliği yaklaşık 1 m). Ağırlığı 20 ile 25 kg olan nandular, kıtanın en büyük kuşlarıdır. Tabii bu tabir türün erkekleri için geçerlidir. Zira devekuşundaki gibi erkek nandular dişilerden ortalama olarak daha iridir.

Nandu, gevşek ama çok bol gözüken tüylere sahiptir. Uçamayan kuşlar içinde en büyük kanatlara sahip olanıdır. Bacaklar uzun ve kuvvetliyken ,ayakları 3 parmaklıdır. Koşarken 60 km/h hızına ulaşabilir. Nandu ayrıca çok iyi bir yüzücüdür.

Tüylü kıyafeti gri yada kahverengi olup genelde erkek daha koyu renkli ve daha iridir. Türün bireyleri, boyun altındaki siyah tüy farklılıklarından ayırt edilirler.

Dağılım ve yaşam alanları

Nandular Güney Amerika'nın Pampa adı verilen steplerinde , Arjantin, Uruguay'ın otluk alanlarından tutunda Brezilya'nın kuzeydoğusuna kadar yayılmışlardır. Bu kuşlar geniş savanlarda yaşarken ormanlarda görünmezler. Darwin nandusundan farklı olarak bu iri nandular, düz alanları severler ve yüksek rakımlı yükseklerden kaçınırlar. Aynı şekilde iri nandu soğuk bölgelerden de kaçınır ve güney 40. paralelin aşağısında bulunmaz.

Nandular son zamanlarda artık Avrupa'da da görülmektedirler. Almanya'ya 2000 yılının son baharında getirilen 3 çift kuş, avlanmasınında yasak olmasıyla, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bugün 80 hayvanlık bir koloni oluşturmuştur.

Nandu

Almanca Nandu kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rhea, species of large South American bird that resembles the ostrich

Nandu

n. rhea, species of large South American bird that resembles the ostrich n. Rhea, one of the Titans, mother of Zeus and other major Greek gods (Greek Mythology); one of the moons of the planet Saturn; species of large South American bird that resembles the ostrich; female first name n. nandu, Rhea, species of large South American bird that resembles the ostrich (Zoology)

Nandu

Nandu İngilizce anlamı ve tanımı

Nandu anlamları

  1. (noun) Any one of three species of South American ostriches of the genera Rhea and Pterocnemia. See Rhea.
  2. (noun) Any one of three species of South American ostriches of the genera Rhea and Pterocnemia. See Rhea.

Nandu tanım:

Kelime: nandu

nandu


Nandu ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Rhea,

Nandu

İngilizce Nandu kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. nandou, oiseau coureur d'Amérique du Sud ressemblant à une autruche

Nandu

İngilizce Nandu kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Rhea, große Südamerikanische Vogelart dem Strauß ähnlich

Nandu

İngilizce Nandu kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. ema, tipo de ave grande nativa da América do Sul

Nandu

Almanca Nandu kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. ñandú (m)

Nandu

Portekizce Nandu kelimesinin Fransızca karşılığı.
(ornitologia) nandou (m)

İlgili konuları ara

Yanıtlar