--}}

Nane

Nane Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'nun her yerinde yetişir. 0,5-1 m boylarında, hoş kokulu, otsu çok yıllık bitkiler. Gövdeleri dört köşeli, yeşilimsi veya kırmızımtrak renkli, tüylü veya tüysüzdür. Yaprakları saplı, almaşlı olarak dizilmiş, oval şekilli, kenarları dişli, hafif tüylüdür. Çiçekler genellikle temmuz-ağustos ayları arasında açmakta olup mor, pembe, beyaz veya leylak rengindedir. Nane, tohum veya kök sürgünleriyle yetiştiril

Nane Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'nun her yerinde yetişir.

0,5-1 m boylarında, hoş kokulu, otsu çok yıllık bitkiler. Gövdeleri dört köşeli, yeşilimsi veya kırmızımtrak renkli, tüylü veya tüysüzdür. Yaprakları saplı, almaşlı olarak dizilmiş, oval şekilli, kenarları dişli, hafif tüylüdür. Çiçekler genellikle temmuz-ağustos ayları arasında açmakta olup mor, pembe, beyaz veya leylak rengindedir.

Nane, tohum veya kök sürgünleriyle yetiştirilir. Tohumlar ilkbaharda bir metre kareye 0,5 gr hesabıyla serpilir. Tohumlar derine ekilmez, biraz bastırmak yeterlidir. Kök sürgünleriyle yetiştirmede, sürgünler şubat-nisan aylarında dikilir. Nane tavaları sık sulanmalıdır. İki ayda nane gelişir ve yaprakları koparılabilir. Kışın nane tavalarına bol yanmış ahır gübresi verilebilir.

Türkiye'de tabii olarak yetişen nane türü bulunmaktadır. Bunlardan İngiliz nanesi (M. piperita), su nanesi (M. aquatica), tüylü nane(M. tomentosa) ve yarpuz (M. pulegium) önemli nane türledir.

Kullanıldığı yerler: Kullanılan kısımları yaprakları, çiçekli dalları ile yapraklarından elde edilen uçucu yağdır. Yapraklar veya çiçekli dallar bitki çiçek açmaya başladığında toplanır ve demetler halinde gölgede kurutulur. Yapraklarda şekerler, reçineli maddeler, tanen ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağda menthol, sineo, menthol esterleri, bazı organik asitler bulunur. Yaprakları çay halinde yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilaçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nane esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mide ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

nane

1 . Ballıbabagillerden, yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz veya menekşe renginde, güzel kokulu, yaprakları baharat olarak kullanılan, çok yıllık ve otsu bir kültür bitkisi (Mentha piperita).
2 . Bu bitkinin kurutulmuş yapraklarından elde edilen baharat.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
nane yemek

nane

Portekizce nane kelimesinin İngilizce karşılığı.
[nanar] v. sleep, slumber

nane

Türkçe nane kelimesinin İngilizce karşılığı.
[National Association for the Education of Young Children] adj. dwarf n. dwarf, runt, manikin, midget v. sleep, slumber

nane

ballıbabagillerden, yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz ya da menekşerenkginde, ıtırlı, küçük bir bitki (mentha sativa).

nane

Türkçe nane kelimesinin Fransızca karşılığı.
menthe [la]

nane

Türkçe nane kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Minze, Pfefferminze

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Nane
nane