Narmer

Mısır Firavunları

'

Narmer

'
Horus Adı >|
Hükümdarlık Süresi >| M.Ö. 3100 - ??
Önce Gelen >| Ka (Akrep Kral)
Sonra Gelen >| Hor-Aha ? Menes
Eşleri >| Neiphotep A
Çocukları >| Menes? Hor-Aha?
Hanedanlık >| Mısır`ın Erken Hanedan Dönemi
Mezarı >| Mezar B17/B18,Umm el-Qa`ab, Abidos, Mısır


Narmer, M.Ö. 3100 yıllarında hüküm sürmüş olan ve birçok bilimadamı tarafından, Mısır`daki ilk hanedanlığı kurmuş olan firavun olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte Ka`nın (Akrep Kralın) veliahtı olarak tahta çıkıp, Aşağı ve Yukarı Mısır`ı birleştiren firavun olarak tanınmakta olan Narmer`in, son dönemde keşfedilen bulgular ile Akrep Kral ile aynı kişi olabileceği ihtimali güçlenmektedir.

1898`de Hierakonpolis`te bulunan ünlü Narmer Tabletlerinde, Aşağı ve Yukarı Mısır`ın birleşmesinden bahseden Narmer`in bu tabletler sayesinde Mısır`ın ilk firavunu olabileceği düşünülmekte, fakat geleneksel tarihçilerin geçerli saydığı Manetho`nun firavun listesinde söz konusu birleştirici firavundan Menes olarak addedilmektedir. Bu çerçevede Mısır`ın ilk firavunu konusu, halen tarih ve arkeoloji dünyasında tartışmaların devam ettiği bir konu olarak gündemde kalmaya devam etmiştir.

Bu döneme ait arkeolojik bilgilerin çok net olmaması sebebiyle, bazı bilimadamları Manetho`nun listesinde yer alan Menes ile Narmer`in hiyerogliflerdeki görünüm benzerliği nedeni aynı kişi olduğunu öne sürerken, bazı bilimadamları ise Narmer`in oğlu ve veliahtı olan Hor-Aha ile Menes`in aynı kişi olduğunu öne sürmüştür.

Ortaya atılan başka bir teoriye göre ise, Narmer`in Mısır`ı asıl olarak birleştiren ve Akrep Kral olarak adlandırılan bir Yukarı Mısır Firavunun yerine acilen tahta geçmek zorunda olan veliahtı olduğu öne sürülmüş, ve Mısır`ın birleştirilmesi zaferinin bu hızlı değişiklik nedeni ile Narmer`e ithaf edildiği iddia edilmiştir.

Yakın zamanda Den`s ve Qa`a`s mezarlarında bulunan firavunlar listesinde, Narmer`den Aşağı ve Yukarı Mısır`ın birleştiricisi olarak bahsedilirken, Hor-Aha`nın onun yerine tahta geçtiğinden bahsedilmiş fakat Menes`e ait hiçbir kayda rastlanmamıştır.

Karısı Neiphotep A ile 2 oğlu olan Narmer`in ilk oğlu Hor-Aha; Narmer`den sonra tahta geçmiş ondan sonra ise tahta küçük oğlu Djer geçmiştir. Abidos`un Umm el Ga`ab, bölgesindeki krallar mezarlığında iki oda (B17&B18) şeklinde keşfedilen Narmer`in mezarı, kendisinden önce hüküm sürdüğüne inanılan Ka`nın (Akrep Kral) mezarı yakınında bulunmuştur.

1994 yazında İsrail`deki Nahal Tillah kazısı sırasında bulunan seramik bir parça üzerinde 1898`de bulunan Narmer Tabletlerindeki firavun sembolünün aynısına rastlanmış, daha sonra yapılan tarihlendirme ve mineral testleri sonucunda söz konusu seramik parçanın beşbin yıl önce İsrail`e Mısır`dan getirilmiş olan bir şarap karafına ait olduğu saptanmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Narmer
Narmer