--}}

Naruto Ninja Rütbeleri

Naruto anime ve manga serisinde ninja rütbeleri, belirli bir ninja grubunun genel beceri seviyesini belirtmek için kullanılır. Ayrıca önemli olan, bir ninjanın ait olabileceği meslekler ve gruplar da vardır.

Naruto anime ve manga serisinde ninja rütbeleri, belirli bir ninja grubunun genel beceri seviyesini belirtmek için kullanılır. Ayrıca önemli olan, bir ninjanın ait olabileceği meslekler ve gruplar da vardır. Bu meslekler ve gruplar ninjayı normal bir ninjadan ayırır, bunlar o kişinin rütbesi değildir: sadece 3 resmi rütbe vardır ve bir de Jounin rütbesine ait bir alt rütbe vardır.

Resmi rütbeler

Akademi öğrencileriAkademi bir ninjanın başlaması gereken yerdir; aslında mezun oluncaya kadar ninja olarak düşünülmezler. Akademi öğrencileri her çeşit teorik ve pratik sınava tabi tutulurlar ve dövüş sanatları, teknikler, fiziksel uyum ve bir ninjanın yolu gibi temel bilgileri öğrenirler. Yaygın olarak kunai ve şuriken gibi ana silahların kullanımı öğretilir. Ayrıca temel ninja teknikleri -köyden köye değişiklik göstermesine rağmen- öğretilir. Bunlar; Dönüşüm Tekniği, Vücut Yerdeğiştirme Tekniği, Eşleme Tekniği ve Kaçış Tekniği`ni kapsar.

Mezuniyetin üzerine öğrencilere, üzerinde kendi köylerinin sembolünü taşıyan bir metal kalıp bulunan kumaş bant verilir; farklı yöntemlerle (örneğin Sakura Haruno, Ino Yamanaka`nın küçükken ona verdiği kurdelenin yerine takar) takılabilmesine rağmen genelde “alın koruyucusu” veya hitai-ate denilir. Bazı köylerde, üç kişilik grupların Jounin öğretmenleri, akademiden mezun olmaya gerçekten hazır olup olmadıklarını görmek için (Kakashi Hatake`nin; grup, bir takım olarak çalışabiliryor mu diye yaptığı zil testi gibi) ek bir sınav uygular. Gerçekten nitelikli olan ninjaların terfisinden emin olmak için sadece üç Genin takımının geçmesine izin verilir. Hangi üç takımın Genin olabileceğine karar vermek uygulanan sınav her takımın saygın Jounin lideri tarafından yönetilir ve sınav Jounin`ine göre değişir.

Mezun olmak için gerekenler akademiden akademiye değişir. Konoha`da mezuniyet sınavı birkaç çeşit yazılı sınav ile temel tekniklerin sergilenmesinden oluşur. Bu teknikleri kullanamadan mezun olan tek ninja Rock Lee`dir. Kirigakure (Gizli Sis)`de bir zamanlar, öğrenciler, mezuniyet sınavı olarak birbirleriyle ölümüne dövüşmek zorundaydılar. Fakat Zabuza Momochi`nin bütün mezuniyet sınıfını öldürmesi gibi talihsiz bir olay üzerine bu yöntem daha kabul edilebilir bir yöntemle değiştirildi.

Geninnihongo|Genin|下忍||”Düşük Seviyeli Ninja”ler, ninjaların en alt seviyesindekilerdir ve ayrıca güç açısından da en çok fark gösterenlerdir. Genin haline geldikleri zaman her ninja kendi köylerinin ekonomisini ayakta tutmak için çalışmaya başlar ve bu amaç için görevlere gönderilir. Tipik olarak ya risksiz, genellikle amelelik yapılan D-dereceli görevlere ya da nadiren, gerçek ninja işine yaklaşmaya başladıkları C-dereceli görevlere verilirler; bunlar da genellikle ninjalar için risk olasılığı -özellikle de Jounin öğretmenleri onlara eşlik ettiği için- düşük olan görevlerdir. Son zamanlarda Konohagakure`de, Otogakure ve Sunagakure tarafından yapılan saldırı nedeniyle yüksek seviyeli ninjalar azaldığı için bazen Geninler yüksek dereceli görevlere gönderilmek zorunda kalınmıştır.

Geninler, seçkin bir şinobinin gözetiminde ve korumasında takım çalışmasını öğrenmek ve gerçek bir ninjanın deneyimlerini edinmek için üç Genin ve bir Jounin-sensei`den oluşan dört kişilik gruplara ayrılır. Bu takımların oluşumunda Genin`in bireysel yetenekleri baz alınır, böylece takımlar arasında bir denge olur. Örneğin; en düşük derecelerle geçen Naruto Uzumaki, sırasıyla, en yüksek derecelerle ve en yüksek yazılı sınav puanlarıyla mezun olan Sasuke Uchiha ve Sakura Haruno ile aynı takıma konmuştur. Takımlar genellikle -istisnalar olmasına rağmen- iki erkek ve bir kızdan meydana gelir. Görünüşe göre dört kişilik bu gruplar, belli yetenekler üzerine özelleşmiştir. Örneğin; Kurenai Takımı (Kiba Inuzuka, Hinata HyÅ«ga ve Shino Aburame), hayatta kalma ve iz sürme; Gai Takımı (Neji HyÅ«ga, Rock Lee ve Tenten), taijutsu ve silah becerileri üzerine özelleşmiş takımlardır. Tamamlayıcı kabiliyetler, takım seçimini ayrıca etkiliyor gibi görünmektedir, Asuma Takımı`nın her bir üyesi (Choji Akimichi, Shikamaru Nara ve Ino Yamanaka), diğer iki üyeyi destekleyici özel becerilere sahiptir.

Çuuninnihongo|Çuunin|中忍|ÇÅ«nin|"Orta Seviyeli Ninja"ler, diğer ninjaları gözetleyen ve rehberlik eden ninjalar olarak sınıflandırılır. Çuunin, öncelikle liderlik becerilerini ve tedbirli cesurlukları kapsayan bir olgunluk seviyesine ulaşmıştır. Bunlardan bazıları, Iruka Umino gibi, öğretmen olarak çalışırlar ve Nara Shikamaru gibi diğerleri de görevdeki küçük takımların lideri olarak -kararlar vermek ve emri altındaki şinobinin yeteneklerinden en etkili şekilde faydalanmak için- hizmet ederler. Çuuninler tipik olarak C veya B-seviyesi görevlere gönderilirler.

Çuunin olabilmek için bir Genin takımıyla beraber “Çuunin Sınavları” olarak bilinen büyük bir sınava katılır. Görünen sınav üç-aşamalı bir sınavdır: ilk aşama (ninja felsefesini ayrıntılı bir şekilde anlamalarını olduğu kadar) bilgi toplama ve karar verme kabiliyetlerini sınar, ikinci aşama bir görevin üstesinden gelme ve kurallara bağlı kalmayı sınar ve üçüncü aşama, ilk iki aşamayı geçenler arasında, kimin Çuunin olacağına veya olamayacağına karar verecek bir konsey gözetiminde yapılan dövüşleri kapsar. Sonuç, aslında kimin kazandığına bağlı değildir daha ziyade dövüşler sırasındaki performanslara bağlıdır; örneğin, Shikamaru ilk sınavı bilinçli olarak kaybeder fakat yine de maçtan vazgeçme kararını alırkenki stratejik yeteneğinden dolayı terfi edilir (çünkü devam etmek için çok az ``çakra``sı kaldığını biliyordu). Bu yöntemle, Sınavlar`ın üçüncü aşamasına geçebilen herhangi biri Çuunin olma şansına sahiptir. Bununla beraber, eğer hüküm verenler, adayların Çuunin olmaya uygun nitelikleri taşımadığına inanırsa hiçbirinin Çuunin olamaması da mümkündür. Eğer çok fazla ninja takımı sona ulaşmışsa ön elemeler için son aşama bekletilebilinir; Çuunin sınavı bölümlerinde, -olağandışı yüksek bir rakam olarak- yedi takım sınavın ikinci aşamasını tamamlamıştır ve kaybedenlerin final turnuvasına katılamayacağı ve sonuç olarak Çuuninlik`e terfi edemeyeceği bir dövüş düzenlenir.

Geçmişte, her köy kendi Çuunin sınavını yapmaktaydı. Ninja Savaşları`ndan sonra müttefik ninja köyleri, sınavı, ev sahipliği yapacak olan köyde birlikte yapmaya karar verirler. Bu, köyler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve aralarındaki savaşı önlemek için yapılır. Diğer bir avantaj ile de sınavı geçen ninja, onları işe almak isteyen müşterilerin dikkatini çekebilir. Her bir köydeki ninjaların artan sayıları nedeniyle sınavlar yılda iki kez düzenlenir.

Çuunin seviyesine ulaşmalarının üzerine, ninjalar, ninjutsu parşömenlerini taşıyabilecekleri özel yeleklerden giyebilirler. Bu yelek gerekli değildir; bazıları daha ayrıntılı kullanılabilen pelerinler veya cübbeler giyer.

Jouninnihongo|Jounin|上忍|Jōnin|"Yüksek Seviyeli Ninja"ler genellikle mükemmel bireysel yetenekleri olan, askeri kaptanlar olarak hizmet eden, yüksek tecrübeli ninjalardır. Çoğunlukla A-dereceli görevlere gönderilirler ve tecrübeli bir Jounin S-dereceli (en zor) bir göreve bile gönderilebilir. Ayrıca bu görevleri tek başlarına da yerine getirebilirler. Bazen, üç kişilik bir Genin takımı için ``sensei`` (Jap: öğretmen) olarak görevlendirilirler. Henüz nasıl Jounin olunduğu bilinmemektedir fakat Naruto Anime Profilleri veri kitabında bahsettiği üzere Jouninler atanmaktadır, bununla beraber animede de bir Jounin sınavının bahsi geçmiştir. Çoğu Jounin en az iki çeşit element tekniği kullanabilmektedir.

Tokubetsu Jouninnihongo|Tokubetsu Jounin|特別上忍|Tokubetsu Jōnin|"Özel Yüksek Seviyeli Ninja", “Özel Jounin", bazen Tokujō kısa haliyle bilinir, kapsamlı Jounin eğitimi almanın aksine sadece tek bir alanda Jounin-seviyesi yeteneği veya becerisi olan, daha çok gerçek-dünya askeriyesinin erbaşlarına benzeyen ninjadır. Kendi alanlarında seçkin uzmanlardır ve hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunda çoğunlukla muntazam bir Jounin`in komutası altında göreve gönderilirler.

Tokubetsu Jounin`e bir örnek Ibiki Morino olacaktır. Bu karakterin yegane yeteneği olan insan aklının çalışmalarını tamamıyla anlayabilmesi onu Jounin seviyesinde bir sorgulama uzmanı yapar. Ebisu, seçkin bir Genin-öncesi ninja öğretmeni olarak uzmanlaşan diğer bir Tokubetsu Jounin`dir.

Kagenihongo|Kage|å½±||"Gölge" unvanını alanlar, en güçlü beş Gizli Köy`ün liderleridir ve genellikle kendi köylerindeki en güçlü ninjalardır. Bununla beraber istisnalar olabilir, örneğin; bir ninja Kage seçildiğinde en güçlüdür fakat yaşlandıkça, daha genç ninjalar onun gücünü aşabilir.

Bir Kage emekli olup unvanını başkasına devredebilir; unvan bir kere verilince sürekli o kişide kalır. Bu, yalnızca bir tanesinin aktif olmasına rağmen aynı anda iki Kage bulunması gibi bir durum yaratır (Üçüncü Hokage ile Dördüncü Hokage gibi).

Aile üyelerinde Kage bulunananların, kişisel olarak eski bir Kage`den eğitim almış olanların veya eski bir Kage`nin öğrencisi olanların seçkin statüleri Kagelik`e eğilim olarak atfedilir. Babası da Kazekage olan Gaara; Üçüncü Hokage`den eğitim almış olan Jiraiya`nın öğrencisi Dördüncü Hokage; Birinci Hokage`nin torunu, İkinci Hokage`nin büyük yeğeni olan ve Üçüncü Hokage`nin öğrencisi olan Tsunade ve Birinci ve İkinci Hokage`den eğitim almış olan Üçüncü Hokage bu durumun örnekleridir.

Beş Kage`nin köylerine göre değişen unvanları vardır. Bu unvanlar:
  • nihongo|Hokage|火影|"Ateş Gölgesi" ``Konohagakurenin Kage`si.
  • nihongo|Kazekage|風影|"Rüzgar Gölgesi" ``Sunagakurenin Kage`si.
  • nihongo|Mizukage|æ°´å½±|"Su Gölgesi" ``Kirigakurenin Kage`si.
  • nihongo|Raikage|é›·å½±|"Şimşek Gölgesi" ``Kumogakurenin Kage`si.
  • nihongo|Tsuçikage|土影|"Toprak Gölgesi" ``Iwagakurenin Kage`si.


Kageler, ülkelerinin yöneticileri ile eşit yetkidedirler, köylerinin aktivitelerini düzenlerler ve ninja toplumunun liderleridirler.

Anime, ``Hoşigakureden nihongo|Hoşikage|星影|”Yıldız Gölgesi”`yi, altıncı bir Kage`yi tanıtır. Bununla beraber, bu, kendi kendine verilmiş bir unvandır ve diğer beş köy tarafından resmen tanınmaz. ``Otogakurenin kurucusu ve lideri Orochimaru, bazı hayranları tarafından nihongo|Otokage|音影|”Ses Gölgesi” olarak addedilir. Bu resmi bir unvan değildir, ne Otogakure, beş büyük Gizli Köy tarafından tanınmıştır ne de Orochimaru -Üçüncü Hokage ile yaptığı savaşta üstün el olmasına rağmen- aslında bir Kage`dir.

Diğer unvanlar

ÇıraklarS-SınıfıS-sınıfı ninja, ortalama bir Jounin`in ötesinde bir güç elde etmiştir ve efsanevi bir statü kazanmıştır. Bu unvan, bir rütbeden çok bir sınıftır; ninjanın resmi rütbesi hala Jounin olacaktır. Bununla beraber, bazen resmi rütbesi daha düşük de olabilir veya hiç olmayabilir. Bu ninjaların bağlılıkları, köyünün bir parçası olmaktan Jiraiya gibi köyüne sadık olup başıboş gezmeğe kadar değişebilir. Bu seviyedeki bazı ninjalar, köylerini arkada bırakıp kendi hırslarını arama peşine düşmeye meyillidirler; sonuçta bu durum onları kaçak-nin yapar. Ninja organizasyonu Akatsuki aslında on S-sınıfı kaçak-ninden oluşmaktadır. Bu sınıfın ninjaları genelde Bingo kitabı denen ve her köyün Jouninler`ine ve ANBU üyelerine verdiği, içinde öldürülmesi gereken düşman ninjaların listesinin bulunduğu bir kitaba yazılır. Çoğu ninja, yüksek-seviyede olanlar bile, S-sınıfı biriyle yüzleşmek yerine kaçmayı tercih ederler.

S-sınıfı ninjalar çoğunlukla büyük saygı görür ve genelde dostlarının veya düşmanlarının taktığı takma isimlerle belirtilirler. Bu özel statüyü kazanan bir grup ninja Konoha`nın nihongo|Efsanevi Üçlüsü||Densetsu no Sannin`dür: Jiraiya (İng: “Toad Hermit”), Orochimaru ve Tsunade (İng: “Legendary Sucker” veya İng: “That Slug Woman” - Chiyo`nun ona taktığı isim, çağırdığı Katsuyu`ya atıfta bulunuyor). Ayrıca çoğu Kage bu seviyede olmaya yatkındır.

Iryōnin

nihongo|Tıbbi-nin|医療忍|iryō-nin, medikal jutsu kullanan, tıbbi tedavi konusunda özelleşmiş ninjadır. Iryō-nin olmak olabilmek, üstün seviyede zeka ve yaraları iyileştirmek için çakraya ihtiyaç olduğundan mükemmel çakra kontrolü gerektirmektedir. Medikal eğitimlerinin yanı sıra, özellikle taijutsu becerilerine yoğunlaşan, düşmanın saldırılarından kaçınmaya önem veren bir dövüş eğitimi de alırlar. Çünkü iryou-ninin ölümü tüm takımın ölümü anlamına gelmektedir. Tehlikeli görevlerde bir iryou-nin takımla birlikte gönderilir ki takım üyelerinin hayatta kalma şansı artsın.

Efsanevi Sannin`den biri olan Tsunade, Konohagakure`nin en iyi iryou-ninidir. Tsunade`nin yardımcısı Shizune, çırağı Sakura Haruno ve Orochimaru`ya hizmet eden Kabuto Yakushi de iryou-nindir. Rüzgar Ülkesi`nden Chiyo da iryou-nindir fakat o bilgisini iyileştirmekten çok öldürmek için kullanır. Ayrıca Tsunade ve Sakura, medikal eğitimlerini, güçlerini arttırmak için kullanırlar ve bu onları saygı duyulan ve korkulan savaşçılar ve yetenekli iyileştiriciler yapar. Kakashi Gaiden`deki Rin de tıbbi-nin idi. Ino Yamanaka da Tsunade`nin ikinci çırağı olarak medikal jutsu kullanabilmektedir.

Kurye-ninAnimenin doldurma bölümleri sırasında konusu geçen kurye-ninler bir noktadan diğerine paket taşırlar. Diğerlerinin yapamayacağı olağanüstü tehlikeli dağıtım işlerini alırlar; bu işlerin hayatı tehdit eden doğal şartlar da yapılması da gerekebilir. Uzak mesafelerden birbirleriyle iletişim kurabilmek için duman kullanırlar ve görevlerini yerine getirmek konusunda çok kararlıdırlar. Asla amaçlarından sapmazlar, ne olursa olsun paketi yerine ulaştırmak konusunda kurallara mükemmel bir şekilde bağlıdırlar. İsimleri sorulduğunda atama numaralarıyla cevap verirler. Naruto, ilk kez bir kurye-nin ile karşılaştığı zaman onu normal bir postacı ile karıştırma hatasını yapar fakat gerçeği öğrenince onu “şaşırtıcı ninja” diye çağırmaya başlar.

RyouninAnimenin doldurma bölümleri sırasında konusu geçen aşçı-ninler (Jap: ryouri-ninja veya ryounin), aslında birliklerindeki diğer ninjalara yemek pişirmek için görevlendirilmiş ninjalardır. Teori, iyi yemek yiyen ninjanın aynı zamanda iyi de performans göstereceği doğrultusunda idi. Ninjalar çok fazla yemek -çeşit- yiyip de şişmanlayarak görevlerini tamamlamak konusunda etkinliklerini yitirince bu fikir geri tepti.

Nukeninnihongo|Kaçak-nin|抜け忍|Nukeninler, kendi Gizli Köyleri`ni terk eden ninjalardır ve bunlar her seviyede rütbeden olabilir. Bu Ninjalar hain olarak değerlendirilir ve bildikleri sırlar söz konusu olabileceğinden yakalayıncaya kadar peşleri bırakılmaz. Diğer Gizli Köyler; savaşlarda üstün el olabilmek için veya bir köye özgü kekkei genkaiyi elde edebilmek için bu bilgileri satın almakla ilgilenebilirler. Köyler, bu problemi halletmek için avcı-nin denen özel birlikler kurarlar, başarı olasılıkları fazla olmamasına rağmen her kaçak-ninin peşinde bir avcı-nin takımı vardır. Dizideki kaçak-ninler arasında Orochimaru, Kabuto Yakushi, bütün Akatsuki üyeleri ve Sasuke Uchiha da vardır.

Organizasyonlar

ANBU

Oinin

Ne

Konoha Askeri Polisi

Niju ŞotaiNaruto bilgi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Naruto Ninja Rütbeleri
Naruto ninja rütbeleri