Nasyonal Faşist Parti

Ulusal Faşist Parti (İtalyanca: Partito Nazionale Fascista), Benito Mussolini'nin faşizmin politik ifadesi olarak 9 Kasım 1921 tarihinde Roma'da kurduğu İtalyan parti. Faşizmi bu zamandan önce Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı isimli teşkilata bağlı Fasci olarak bilinen gruplar temsil ediyordu.

Nasyonal Faşist Parti

} thumb|right|Nasyonel Faşist Parti logosu Nasyonel Faşist Parti (İtalyanca: Partito Nazionale Fascista; PNF), Benito Mussolini'nin faşizmin politik ifadesi olarak 7 Kasım 1921 tarihinde Roma'da kurduğu İtalyan parti. Faşizmi bu zamandan önce Fasci olarak bilinen gruplar temsil ediyordu. Şu anda İtalya Anayasası tarafından yeniden kurulması yasaklanan tek partidir. ==Parti başkanları== * Michele Bianchi (Kasım 1921 - Ocak 1923) * çoklu başkanlık (Ocak 1923 - Ekim 1923) : Üçlü hükümdarlık: Michele Bianchi, Nicola Sansanelli, Giuseppe Bastianini * Francesco Giunta (Ekim 15 1923 - 22 Nisan 1924) * çoklu başkanlık (23 Nisan 1924 - 15 Şubat 1925) : Dörtlü hükümdarlık: Roberto Forges Davanzati, Cesare Rossi, Giovanni Marinelli, Alessandro Melchiorri * Roberto Farinacci (15 Şubat 1925 - 30 Mart 1926) * Augusto Turati (30 Mart 1926 - 7 Ekim 1930) * Giovanni Giuriati (Ekim 1930 - Aralık 1931) * Achille Starace (Aralık 1931 - 31 Ekim 1939) * Ettore Muti (31 Ekim 1939 - Ekim 30 1940) * Adelchi Serena (30 Ekim 1940 - 26 Aralık 1941) * Aldo Vidussoni (26 Aralık 1941 - 19 Nisan 1943) * Carlo Scorza (19 Nisan 1943 - 25 Temmuz 1943) == Ayrıca bakınız == * Giovinezza } }

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar