Nathaniel Hawthorne

Nathaniel Hawthorne veya Hathorne (4 Temmuz 1804, Salem, Massachusetts - 19 Mayıs 1864), ABD'li roman ve kısa hikâye yazarı.

Nathaniel Hawthorne

Nathaniel Hawthorne veya Hathorne (4 Temmuz 1804, Salem, Massachusetts - 19 Mayıs 1864), ABD'li roman ve kısa hikaye yazarı. Babası Nathaniel Hathorne ve annesi Elizabeth Clarke Manning Hathorne'dur. Nathaniel daha sonra Salem cadı mahkemelerinde yargıç olan John Hathorne'un da dahil olduğu, akrabalarından ayrı durmak için soyadına "w" harfini ekleyerek "Hawthorne" yaptı. Hawthorne Bowdoin College'e gitti ve 1825'te mezun oldu. Geleceğin başkanı Franklin Pierce ve geleceğin şairi Henry Wadsworth Longfellow onun bu okuldaki sınıf arkadaşları arasındaydı. Hawthorne ilk çalışması olan Fanshawe adlı romanı 1828'de ismini kullanmadan yayımladı. O birkaç kısa hikayesini çeşitli mecmualarda yayımladı ve daha sonra bunları 1837'de Twice-Told Tales adıyla derledi. Ertesi yıl Sophia Peabody ile nişanlandı. 1842'de Peabody ile evlenmeden önce gümrük dairesinde çalıştı ve bir Transandantalist Ütopik camiaya katıldı. Çift önce Concord, Massachusetts'deki The Old Manse'a, daha sonra Salem, the Berkshires'a ve sonra da Concord'daki The Wayside'a taşındı. The Scarlet Letter 1850'de yayımlandı bunu diğer romanlar izledi. Siyasi bir atama Hawthorne ve ailesini Avrupa'ya taşıdı, aile 1860'ta tekrar The Wayside'a döndü. Hawthorne 19 Mayıs 1864'te öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

Nathaniel Hawthorne

Fransızca Nathaniel Hawthorne kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Nathaniel Hawthorne (1804-64), American novelist, author of "The House of Seven Gables" and "The Scarlet Letter"

Nathaniel Hawthorne

n. Nathaniel Hawthorne (1804-64), American novelist, author of "The House of Seven Gables" and "The Scarlet Letter"

Nathaniel Hawthorne

İngilizce Nathaniel Hawthorne kelimelerinin Almanca karşılığı.
Nathaniel Hawthorne, (1804-64) amerikanischer Romanschriftsteller, Autor der Bücher "Der scharlachrote Buchstabe" und "Das Haus mit den sieben Giebeln"

Nathaniel Hawthorne

İngilizce Nathaniel Hawthorne kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Nathaniel Hawthorne (1804-1864), escritor americano

Nathaniel Hawthorne

İngilizce Nathaniel Hawthorne kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
(1804-64) Amerikaans romanschrijver, auteur van "The House of Seven Gables" en "The Scarlet Letter"

Nathaniel Hawthorne

İngilizce Nathaniel Hawthorne kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Nathaniel Hawthorne (1804-1964), écrivain américain, auteur de nouvelles et de romans

Yanıtlar