Naymlap

Kısaca: Ilk 1586 yıllında espanyol keşifci Miguel Cabello Balboa tarafından eski güney amerika Naymlap destanı yazılı kaynaklara döküldü. ...devamı ☟

Ilk 1586 yıllında espanyol keşifci Miguel Cabello Balboa tarafından eski güney amerika Naymlap destanı yazılı kaynaklara döküldü.

Naymlap başkan ve savaşcı olarak Peru `nun kuzey kıyısına büyük sayıda br arma ile ayak bastığını analatır. Traftarları yolunu midyetozu ile en yüksek saygı simgesi olarak süslediler.

Çí´k sayıda yardımcı ve resmi devletelemanlar ile kendi eşlerini ve sevigililerini Peru nun kuzey denizkıyısına ayak basar. Aynı zamanda yeşil bir taşheykeli ,kendi simgesi olarak ve Yampellec veya í‘am Pallec adı olarak bilinen bir özel heykel olarak getirir. Kocaman bir piramit ve saray yaptırır.

Naymlap ,Lambayeque ovasında bir hanedan devleti kurar ve boluk ve zenginlik içinde hayatını sürer. Ölümü yaklaşıyor ve kendi görevlilerine kendisini, hayatını sürdüğü sarayın odaların birisinde duvaralar arasında naaşın gizli defne edilmesini emir ederk ölüyor.

Kendi görevlileri halka Naymlapın kanatları çıkmış ve uçarak uzaklara vardığını anlatarlar ve hanedanın mitolojik bir bağlantıya bu şekilde kavuşturulur.

Naymlap hanedanı 9 veya başka kaynaklara göre 12 nesil, tahki Fempellec iktidara gelerek, hüküm sürüyor. Bir kara şeytan Fempelleci tuzaka düşürmek için yeşil taşheykelin yerisini değişimini ister ve buda halka perişanlık getirir. 30 gün durmadan yağmujr yağar , sel ve kıtlık halk ve devlet üzerine düşer. Buda halkı Fempellece karşı isyana sürer ve onu denize atarak Naymlap hanedanınn sonu getirir.

Yerli halk halen büyük bir saygı ile Naymlap ve í‘am Pallec dikilmiş olduğu Chot tapınakı ile Huaca Chotuna yeri anlatır. Bugünlerin Chiclayo kentin 12 km kuzeyinde kalıyor bu mekan. Yerli halk ayrıca Naymlap ve onun taraftarların halen toprakta hayata olduğunu inanır. Araştırmalara göre 750 yıllında bu olaylar sahnelendiler.

peru-taslak

Kaynak

  • http://www.ancientperu.ca/legend.shtml
  • http://www.zdf.de/ZDFde/inhalt/0/0,1872,7156864,00.html?dr=1
  • http://www.naya.org.ar/peru/naymlap.htm
  • http://bruceowen.com/andeanae/and8s21.htm
  • http://www.peru.info/a_ftociudadesalm.asp?pdr=695&jrq=3.13.3&ic=4&ids=4794
  • http://www.abendblatt.de/daten/2008/02/16/848475.html?s=2

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.