Nâzım Kültürevi, adını Nazım Hikmet`ten alan, sanatsal faaliyetlere odaklanarak Türkiye`de alternatif düşünceyi geliştirmeyi amaçlayan sol-odaklı bir kurumdur.

Nazım Kültürevi

Nazım Kültürevi, adını Nazım Hikmet`ten alan, sanatsal faaliyetlere odaklanarak Türkiye`de alternatif düşünceyi geliştirmeyi amaçlayan sol-odaklı bir kurumdur.

1997 yılında İstanbul-Kadıköy`de kurulan kültürevinin adı Ekim 2004`te "Nazım Hikmet Kültür Merkezi" olarak değiştirilmiştir. Dernek, çalışmalarını İstanbul(Kadıköy ve Beyoğlu) ve Ankara`da sürdürmektedir.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi`nin bünyesinde sinema, fotoğraf, tiyatro, edebiyat ve müzik alanlarında çalışmalar yürüten birim ve atölyeler bulunmaktadır. Kültür Merkezi`nin bugüne kadarki etkinlikleri arasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Okulu, Kültürevi Kitap Dizisi, Yeni İnsan Yeni Sinema Dergisi, 2002 yılında 8. dönemine girmekte olan NKE Fotoğraf Atölyesi, NKE Oyuncuları ve Doğu Oyuncuları, Kültürevi bünyesinde çalışan müzik grupları, gitar, bağlama ve koro çalışmaları, kuramsal-ideolojik onlarca tartışma başlığını masaya yatıran seminerler, paneller vb. projeler yer alıyor.

Dış bağlantılar

Nazım Hikmet Kültür Merkezi web sayfası}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar