Nazan Öncel (d. 6 Şubat 1956; Karşıyaka, İzmir), Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci.

Nazan Öncel

Nazan Öncel
Nazan Öncel
Nazan Öncel 1970’lerin başlarından itibaren, kurdukları Çılgınlar Orkestrası’nda solist olarak yer almış, müzikteki ilk ciddi deneyimlerini bu dönemde kazanmaya başlamıştır. 1960’ların başında ilk tohumları atılan ve 60’ların sonuna dek Anadolu ezgilerinden yapılan uyarlamalarla ilerleyen Türk Pop’u da bu dönemde yabancı müziklerin üzerine Türkçe söz yazılmasıyla hazırlanan aranjmanlarla yoluna devam etmektedir. Nazan Öncel Türk Pop’unun bu ilk döneminin son yıllarında ilk profesyonel çalışmalarını yayınlar: İlki söz ve müziklerin Erdener Koyutürk’e ait olduğu, 1978’de piyasaya çıkan Sana Kul Köle Olmuşum / Kader Bu Çekeceksin 45’liğidir. Sanatçı, farklı ses rengi ve şarkılarıyla dikkat çeker. Özellikle plağın A yüzündeki Sana Kul Köle Olmuşum altyapısı ve düzenlemesiyle oldukça başarılıdır. Bu şarkı Nazan Öncel’in 1990 yılı öncesi en çok sevilen ve bilinen çalışmasıdır

1980 YAĞMUR DUASI

1980 yılından itibaren Türk Pop Müziği’nin karanlık dönemi başlamış, gündemi arabesk almıştır. Türk Pop Müziği’nin önde gelen isimleri bu tarihten itibaren ya müzikten kopmaya ya da radikal veya ağır adımlarla arabeske kaymaya başlamışlardır. Nazan Öncel de dönemin ağır havasına ve müzik yapımcılarının dayatmalarına bağlı olarak 1980’de ilk ve tek Long Play’i Yağmur Duası’nı yayınlar. Arabesk bir altyapıyla hazırlanan albüm pek çok sanatçı tarafından da yorumlanan Yağmur Duası, Damarımda Kanımsın, Kaderimde Hep Güzeli Aradım gibi şarkıların dışında yakın geçmişte Nalan tarafından tekrar yorumlanan Zalimin Zulmü isimli şarkıyı içermektedir. Sanatçı, ayrıca zorla da olsa bu albüme söz ve müziklerini kendisinin yaptığı Hüdaverdi ve Ben Yalnız Seni Sevdim isimli çalışmalarını sokabilmiştir. Ben Yalnız Seni Sevdim’in müziği yıllar sonra sanatçının Demir Leblebi albümünde farklı sözlerle Aşıklar Parkı olarak tekrar düzenlenmiş ve yorumlanmıştır. Hüdaverdi bu albümdeki en Nazan Öncel parçadır ve özellikle farklı sözleriyle günümüz Nazan Öncel’ine göz kırpmaktadır…

1980’LER VE 1990

1980-1990 arası Türk Pop Müziği’nde çok ciddi bir daralmanın yaşandığı bir dönem olmuş, aktif olarak pop müzik söyleyenlerin sayısı bir elin parmakları kadar kalmıştır. Nazan Öncel bu dönemde birkaç kez albüm çıkarma teşebbüsünde bulunmuş, ancak pop satmadığı için müzik yapımcıları albüm yapmaya yanaşmadığından gerçekleşememiştir. Sanatçı, bu dönemde İstanbul’a taşınmış ve 8 yıl muhasebe alanında özel bir şirkette çalışmıştır.

Türk Pop Müzik Tarihi’nde 3. dalga olarak adlandırılan 1990 yılında, karanlık bir dönem kapanmış, öncülüğünü Aşkın Nur Yengi’nin Sevgiliye albümünün yaptığı pop müzik patlamış, onlarca yeni isim peşpeşe albümlerini çıkararak ayakta kalmak için çalışmaya başlamışlardır.

1991 BİR HADİSE VAR

Nazan Öncel bu tarihte şansını son bir kez denemek ister ve müzik yönetmenliğini İskender Paydaş’ın yaptığı Bir Hadise Var isimli albümünü Eylül 1991’de Kekeva Plak’tan sessizce piyasaya verir. Vokallerde daha sonradan popüler olacak Candan Erçetin, Sertab Erener, Levent Yüksel, Melis Sökmen gibi isimler yer almaktadır. Albüm, yeterince tanıtım yapılmamasından ilk 6 ay satmaz. Ancak 1992 yılının yaz aylarına gelindiğinde, müziğe yeni başlayan çaylakların arasında, 1980’lerde demlenmiş bir büyük yetenek başta Aynı Nakarat, ardından sırasıyla Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Bir Hadise Var ve Ağla Erkeğim Ağla ile gönülleri bir bir vurur. Albüm baştan sona, tek bir şarkıyı ayırmaksızın büyük keyifle dinlenebilecek, çok başarılı bir çalışmadır ve Nazan Öncel bu albümle geniş kitlelere ulaşır.

1994 BEN BÖYLE AŞK GÖRMEDİM

Bu albümün ardından 3 yıl sonra, 1994 yılında Nazan Öncel aynı isimlerle çalışarak ikinci albümü Ben Böyle Aşk Görmedim’i piyasaya verir. Albüm, bir önceki albümün devamı niteliğinde olmasının yanı sıra Avare Yıllar ve Bunu Bir Ben Bilirim Bir Allah gibi farklı tarzlardan parçaları da içerir. Bu çalışmanın en dikkat çeken ve sevilen parçaları sırasıyla albümün isim parçası Ben Böyle Aşk Görmedim, Geceler Kara Tren, Nazınla Dünya Sazınla Dünya, Aşk Beklemez ve Dillere Düşeceğiz Seninle olmuştur. Teknolojik ilerlemeler ve özel kanalların artmasıyla müzik piyasalarında da etkileşimler artmış, dünyanın en popüler müzik kanalı MTV Türk müzik piyasasını da mercek altına almıştır. Bu dönemde Türk müzik piyasasından seçilerek MTV’de yayınlanan az sayıda klipten ikisi Nazan Öncel’in Ben Böyle Aşk Görmedim ve Nazınla Dünya Sazınla Dünya’sı olmuştur.

1995 GÖÇ

1995 yılının sonlarına doğru sanatçı hayranlarıyla üçüncü buluşmasını gerçekleştirir ve kendi müzik şirketi Naz Müzik’ten Göç piyasaya çıkar. Önceki albümler kadar ticari bir kaygı taşımayan bu albümde müzik dahisi, kendi yapmak istediği müziği yapar. Farklı bir altyapıyla hazırladığı albüm, gerçek hayranları için çok etkileyici ve özeldir, yüreğinden konuşan sanatçının şarkıları can yakıcıdır. Ancak geniş kitleler albümü hayal kırıklığıyla karşılamıştır. Bu çalışma önceki iki albüm kadar çok satmasa da müzik eleştirmenleri tarafından Türk Pop Müziği’nin gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri olarak yerini almış, övgülerle söz edilmiştir. Albümden sırasıyla Göç, Gidelim Buralardan, Sen Beni Öldürüyorsun, Ağlama Gönlüm, Bir Şarkı Tut, Çocuk Kalbim ve Aşk Olmalı özellikle çok sevilmiştir.

1996 SOKAK KIZI

1996 yılında Nazan Öncel Sokak Kızı isimli, rock ağırlıklı dördüncü albümüyle müzik dinleyicilerini yeniden şaşırtır ve sarsar…Bir Nazan Öncel hayranı olan Sezen Aksu, sanatçıya bu albümde 2 şarkıda vokal yapmıştır. Albümün lokomotif parçası olan Erkekler de Yanar’a Sinan Çetin imzalı bir klip çekilmiş ve bu parça herkes tarafından çok sevilmiş, 1996 yazına damgasını vurmuştur. Ardından sırasıyla Sokak Kızı, Bırak Seveyim Rahat Edeyim, Bana Özel, Bu İstanbul ve A Bu Hayat albümün diğer çok sevilen şarkıları olarak hayranlarının gönüllerini çalmıştır.

1999 DEMİR LEBLEBİ

Her yeni albümde müzik tarzını ve rengini daha belirginleştiren Nazan Öncel, yine keskin bir albüm olan Demir Leblebi ile, 1999 yılında müzik dinleyicilerinin kulağına tokat gibi çarpar. Çıkış parçası Aşıklar Parkı olarak seçilmiş ve bu başarılı şarkıyla dikkat çekmiştir. Sanatçı, 3 yıllık aranın ardından yine yüreğini koyduğu albümde, duygu yoğunluğu yüksek şarkılarla, hayranlarının beklentilerini fazlasıyla karşılamıştır. Demir Leblebi ve Sokarım Politikana yasaklansa da bu durum albümün müzikal başarısını engelleyememiş, sırasıyla Bu Havada Gidilmez, Beni Söyletme, Sokarım Politikana, Kunduram Sandukam Zembilim en beğenilen diğer şarkılar olmuştur

2004 YANYANA FOTOĞRAF ÇEKTİRELİM

Sanatçı, 5 yıllık bir aranın ardından Nisan 2004’te son albümü Yanyana Fotoğraf Çektirelim ile sevenlerine merhaba demiştir. Albüm, bundan önce yayınlanan 3 albümden farklı olarak, Bir Hadise Var ve Ben Böyle Aşk Görmedim albümlerine paralel, geniş kitleler tarafından sevilebilecek, hareketli parçaların çoğunlukta olduğu bir popüler müzik albümüdür. Çıkış parçası Hay Hay ve Tarkan’la düet yaptığı diğer parça Nereye Böyle bu yazın en çok dinlenen şarkılarındandır. Baştan sona keyifle dinlenebilir olması albümü de bu yazın en sevilen albümlerinden biri yapmış Hay Hay dışında sırasıyla Nereye Böyle, Hokka, Ukala Dümbeleği, Anlamaya Çalış, Otomobil, Beyoğlu, Küçük Gemiler ve Gül Pansiyon albümün diğer çok sevilen, dinlenen ve istek alan parçaları olmuştur.

NAZAN ÖNCEL VE DİĞER SANATÇILAR

Nazan Öncel, diğer sanatçılara yaptığı şarkılarla da dikkat çekmektedir. Tarkan’a Hüp, Nerdeysen ve Dudu, Emel’e Çiçeklendim, Allah Kahretsin ve Bana Özel, Yonca Evcimik’e Sallan Yuvarlan,Yılmaz Morgül’e Avare Yıllar, Gülben Ergen’e Gencecik Delikanlı, Burcu Güneş’e Distortion ve Ne Olacak, Özcan Deniz’e Canım ve Tomurcuk isimli parçaları vermiştir. Ayrıca Ayşegül Aldinç’e yıllar önce verdiği Beni Hatırla isimli şarkıyı Nazan Öncel son albümünde yeniden başarıyla yorumlamıştır. Nazan Öncel şu sıralar yakın gelecekte albüm çıkaracak olan Türk Pop Müziği’nin Diva’sı Ajda Pekkan için yeni şarkılar hazırlamaktadır.

AİLESİ VE KARAKTERİ

Demir Leblebi ve Yan Yana Fotoğraf Çektirelim arasında Nazan Öncel liseyi dışarıdan bitirmiş, üniversite sınavına girerek Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümünü kazanmıştır ve halen de kayıtlı öğrencisidir. Nazan Öncel, albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen Akşit Togay ile evlidir. Ablası Neylan Okan, Nazan Öncel’e albümlerinde vokal yaparak destek vermektedir. Sanatçının Serkan isminde bir oğlu vardır.


6 Şubat doğumlu Nazan Öncel tipik bir kova burcu kadınıdır: Yaratıcı, zeki ve anlaşılmaz…

İlgili konuları ara

Yanıtlar