nazca

Nazca ya da okunuşuyla Naska Peru'nun güneyindeki bir bölgenin, bir kentin ve burada yeşermiş İnka-öncesi bir uygarlığın adıdır. Yaklaşık 2800 yıl önce doğduğu sanılan bu uygarlık günümüzde Nazca Çizgileri adı verilen dev kaya çizimleriyle tanınır.

Nazca hakkında detaylı bilgi

right|thumb|250px|Mumyalarıyla bir Nazca mezarı

Nazca ya da okunuşuyla Naska Peru`nun güneyindeki bir bölgenin, bir kentin ve burada yeşermiş İnka-öncesi bir uygarlığın adıdır.

Yaklaşık 2800 yıl önce doğduğu sanılan bu uygarlık günümüzde Nazca Çizgileri adı verilen dev kaya çizimleriyle tanınır. Bu ad sözkonusu uygarlığa sonradan verilmiştir. Bu uygarlığın hüküm sürdüğü alan Pasifik Okyanusu ile bu okyanusa paralel olarak uzanıp giden And Dağları arasında kalır.

Mumyalama tekniğine sahip bu uygarlık, su kemerleri ve çokrenkli seramikleriyle de tanınır.Ayrıca bakınız

Taslak

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri, Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır. Çizgilerin çizildiği ya da kazındığı zemin, demiroksitin gri rengini ...

1998

1998 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Levha Hareketleri

Levha hareketleri veya Levha Tektoniği olarakta bilinir, en geniş anlamıyla litosferin yapısını ve bu yapıyı doğuran evrimi araştıran jeoloji dalıdır. Tektonik (Yunanca tekton 'dan), Yapısal Jeoloji ile yakından ilgili fakat ondan farklı bir jeoloji disiplinidir. Yapısal Jeoloji ...

Maria Reiche

Maria Reiche (1903-1998), Peru'daki Nazca çizgilerini araştırması ile ünlü olan Almanya doğumlu matematikçi ve arkeologdur.

1903

1903 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Kadim Zamanlar

Kadim, sözlük anlamıyla Meydan Larousse`a göre, çok eski ve başlangıcı geçmişin derinliklerinde kaybolmuş demektir.

Dünya Mirası Alanları Listesi (Amerika)

UNESCO Dünya Miras Listesi Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Karayipler.

Metal Slug

Metal Slug, ilk olarak 1996'da çıkan iki boyutlu, karakterin devamlı ilerleyip düşman yok etmesine dayanan (shoot 'em up) bir video oyunu serisidir. SNK firması tarafından yapılmış, ilk olarak Neo Geo platformunda yer almıştır.

Nazka çizgileri

Nazca Çizgileri, Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır. Çizgilerin çizildiği ya da kazındığı zemin, demiroksitin gri rengini ...

Sinek Kuşu

Sinek kuşu veya kolibri, sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasını oluşturan küçük kuş türlerinin ortak adı. Havada asılı kalıp kanatlarını çok hızlı çırparak durabilmeleriyle tanınırlar.

2007 Peru Depremi

2007 Peru depremi moment magnitüd ölçeğinde 8.0 büyüklüğünde bir depremdir. Deprem, 15 Ağustos 2007 akşamı yerel saat itibariyle 18:40:58'de (23:40:58 UTC) başlamış ve yaklaşık üç dakika sürmüştür. Depremin merkez üssü Lima'nın 150 kilometre güneydoğusunda ve ...