Örnek, karşılık demektir. Edebiyatta bir şairin manzum bir eserme, başka bir şair tarafından ayni vezinde ve ayni kafiye düzeninde yazılan benzer manzumeye verilen addır. Nazireler, şekil ve muhteva bakımından aslına bağlı kalınarak yapılmalıdır. Nazirecilik, daha çok Divan Edebiyatı'nda moda olmuş ve yaygın bir şekilde, birçok şairler tarafından baş vurulmuştur. Edebiyatımızda nazire yapmaya tanzir denir.

NAZIRE (türkçe) anlamı
1. Mühlet vermek
2. tehir etmek.
NAZIRE (türkçe) anlamı
3. (davranış
4. söz için) karşılık olarak
5. benzetilerek yapılan davranış
6. söz
başka bir koşuk örnek alınarak aynı ölçü ve aynı uyakla yazılan koşuk.
NAZIRE (türkçe) anlamı
7. (Arapça) Kadın ismi 1. Örnek karşılık. 2. Manzum eserde ayrı vezin ve kafiyede benzer olma hali.
NAZIRE (türkçe) ingilizcesi
1. a poem modeled after another poem in respect to both content and form.,
NAZIRE (türkçe) almancası
1. n. Nachdichtung

Nazire hakkında bilgiler

Örnek, karşılık demektir. Edebiyatta bir şairin manzum bir eserme, başka bir şair tarafından ayni vezinde ve ayni kafiye düzeninde yazılan benzer manzumeye verilen addır.

Nazireler, şekil ve muhteva bakımından aslına bağlı kalınarak yapılmalıdır. Nazirecilik, daha çok Divan Edebiyatı'nda moda olmuş ve yaygın bir şekilde, birçok şairler tarafından baş vurulmuştur. Edebiyatımızda nazire yapmaya tanzir denir.

Nazire Bir şairin şiirine başka bir şair tarafından aynı şekil, vezin, kafiye ve redifle yazılan şiir. Divan edebiyatı nazım türüdür. Kelime Arapça "eş, değer" anlamlarındaki nazir’den gelir. Nazire yazma, tanzir, tanzir etme diye anılır. Nazire geleneği Türk edebiyatına İran edebiyatından geçmiştir. İranlı şairler nazireye cevab adını verirler. Alay ve şaka yollu yazılmış nazirelere tezhil veya hezl denir.

Şarkı Sözleri

İbrahim Tatlıses tarafından söylenen nazire adlı şarkının sözleri.


yeşil gözlüm senin için neler yapmıştım
aşkım için bütün zorlukları aşmıştım
ama sen kolayı seçtin başkasına gittin
seni seven biri vardı hiç mi görmedin.

içim yanar için için
ağlıyorum bizim için
birde sen vur sevgim için
vur yüzüme

yalan mıydı aşkım dedin
yalan mıydı canım dedin
birde sen vur aşkım için
vur yüzüme


İlgili Konu Başlıkları Tümü

Nazire Karakuş

Nazire Karakuş (d. 1947 Sındırgı, Balıkesir Türkiye), Türk siyasetçi.

ıtri

Itri ( .... - 1712) İstanbul'da doğdu, aynı kentte öldü. Çağdaşlarının, ölümüne tarih düşürmek amacıyla kaleme aldığı mısralar ile, bestelediği yapıtlarda güfte olarak kullandığı şiirlerin yazılış tarihlerine göre, yaklaşık 1630 ile 1640 yılları arasında ...

Nef'i

Türk divan şiirinin en büyük ustalarindan biri olan Nef'î, Erzurum'un Hasankalebucaginda dogdu. Asil adi Ömer'dir. Babasi Ahmed Bey, Kirim Hani Canibeg Giray'in nedimi idi.