NBA Seçmeleri

NBA Seçmeleri (Draft), NBA'de bulunan takımların belli kurallar dahilinde oyuncu seçmesi sistemidir. NBA'in bugünkü durumuna gelmesinde ve takımların arasındaki dengenin sağlanmasında önemli rolü vardır.NBA Seçmeleri (Draft), NBA`de bulunan takımların belli kurallar dahilinde oyuncu seçmesi sistemidir.

NBA`in bugünkü durumuna gelmesinde ve takımların arasındaki dengenin sağlanmasında önemli rolü vardır. Genel olarak NCAA liginde oynayan üniversiteden oyuncular tercih edilirken son senelerde bazı üstün yetenekli oyuncuların doğrudan kolejden itibaren seçildiği de görülmektedir. Bunun dışında son yıllarda yoğun br şekilde ABD dışındaki liglerden de genç oyuncular seçilmektedir.

Yeteneği belli olan ve gelecek vaat eden oyuncular bütün sezon boyunca scoutlar tarafından takip edilir. Ayrıca genç oyuncular yaz liglerinde denenir. Seçim günü gelindiğinde takımların seçeceği oyuncular hemen hemen bellidir. Ancak yine de ilk tercih edilen oyuncuların büyük yıldız oyuncu olacağı kesin değildir. 1998 yılında tüm otoritelerin tercihi olan ve ilk sırada Los Angeles Clippers tarafından büyük umutla ilk sıradan draft edilen Michael Olowokandi bir türlü beklenenleri veremeyip takasta kullanılırken, 1984 yılında 3. sıradan Chicago Bulls tarafından draft edilen North Carolina mezunu Michael Jordan ligin en önemli oyuncusu olmuş takımına 6 şampiyonluk kazandırmıştır.

SistemNBA seçimleri iki aşamada olur. Seçimler kesin kurallara göre belirlenmiştir. İlk aşamada bir önceki sezon play off`a giremeyen 14 takım katılır. Bu aşamada takımlar bir önceki sezondaki sıralamadaki durumlarına göre NBA Lottery denilen çekilişe girerler ve çıkan sonuca göre oyuncularını seçerler.

Bu takımların sıralamada alacakları sıra kura ile belirlenir. Ancak en son sıradaki takımların ilk sıralarda yer alma ihtimalleri daha yüksek tutulmuştur. Sondan başlayarak

1. 250 kombinasyon (1.seçim için ihtimal %25) 2. 199 kombinasyon (% 19.9 ihtimal) 3. 156 kombinasyon (% 15.6 ihtimal) 4. 119 kombinasyon (% 11.9 ihtimal) 5. 88 kombinasyon (% 8.8 ihtimal) 6. 63 kombinasyon (% 6.3 ihtimal) 7. 43 kombinasyon (% 4.3 ihtimal) 8. 28 kombinasyon (% 2.8 ihtimal) 9. 17 kombinasyon (% 1.7 ihtimal) 10. 11 kombinasyon (% 1.1 ihtimal) 11. 8 kombinasyon (% 0.8 ihtimal) 12. 7 kombinasyon (% 0.7 ihtimal) 13. 6 kombinasyon (% 0.6 ihtimal) 14. 5 kombinasyon (% 0.5 ihtimal)

Bu ilk 14 oyuncudan sonra sonraki 16 oyuncu ise play off a çıkan takımlar tarafından tercih edilir. Burada sıralama sezon içinde yaptıkları maçların galibiyet- mağlubiyet oranına göre belirlenir. Sistemin işleyişi yine bir önceki sezonu en iyi oranla bitiren takımın en son tercih etmesi şeklindedir. Burada önemli olan sezonu şampiyon bitirmek değil, normal lig maçlarındaki galibiyet yüzdesidir. Örneğin 2004 yılında play offlar sonunda Detroit Pistons şampiyon olduğu halde normal sezonda en yüksek galibiyet oranını İndiana Pacers aldığı için son sırada İndiana seçmiştir.

İlk turda oyuncular seçildikten sonra aynı sıralama ikinci tur oyuncuları için devam eder ve takımlar ikinci kez oyuncu tercih ederler. Ancak bu sıralama standard olmaz. Çünkü takımlar oyuncu transferinde veya takaslarda draft sırasını da takasa sokarlar. Yani bir oyuncu karşılığında bir draft sırasının karşı takıma verilmesi veya bunu üçlü veya dörtlü olarak takımlar oyuncu ve draft sıralarını takas ederler. Örneğin Vince Carter, Golden State Warriors tarafından draft edilmesine rağmen Golden State hakkını Orlando`ya, Orlando Washington`a, Washington da Toronto Raptors`a devrettiği için Carter Toronto`ya gitmiştir.

1979`dan beri ilk seçilen oyuncularLinkler

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

NBA Seçmeleri ilgili konular