Neşet Çağatay

Neşet Çağatay, (d. 15 Mart 1917 Gelendost, Isparta Türkiye) - (ö. 17 Kasım 2000), Türk akademisyen.

Neşet Çağatay, (d. 15 Mart 1917 Gelendost, Isparta Türkiye) - (ö. 17 Kasım 2000), Türk akademisyen.

1940 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi`nin Orta Çağlar Tarihi Bölümünü bitirdi. Profesörü M. Fuad Köprülü yanında asistan oldu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Doçenti, daha sonra aynı dersin Profesörü olmuştur.

İslam Tarihi, İslam Mezhepleri Tarihi, İslam Sanatları Tarihi, Klasik dini Türkçe Metinler, Türk İslam Edebiyatı ve İslam Hukuku Kürsüleri kürsü Profesörlüklerinde bulundu ve ders verdi.

1979-1981 yılları arasında Selçuk Üniversitesi rektörlüğü yapmıştır.

İngilizce, Fransızca, Farsça, Arapça bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Eserleri:

Basılmış Kitapları:
 1. İslam Öncesi Arap tarihi ve cahiliye çağı
 2. Bir Türk Kurumu Olan Ahilik
 3. Türkiye`de gerici eylemler
 4. Yüz soruda İslam tarihi
 5. Makaleler
 6. Mezhepler Tarihi (İ.A. Çubukçu ile birlikte)
 7. Hz. Muhammed`in hayatı (İ. Hasan ile birlikte), arapçadan çeviri.
 8. İslam Milletleri ve devletleri tarihi


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  1997 1998 yıllarında anadolu üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümünde islam tarihi dersimizin hocasıydı . o dönem perşembe harici diğer günler dersler öğleden sonra başlayıp sadece Neşet hocanın dersi perşembe günü saat 10 da başlardı . Neşet hoca aslında Ankarada yaşamasına rağmen her perşembe sabah erkenden kalkar Başkent ekspresi ile Ankaradan Eskişehire gelir bizimle birlikte derse katılırdı . trajikomik olan durum o zaman 80 yaşında olan Neşet hoca bunları yaparken 50-60 kişilik sınıf genelde öğleden sonra derslere katılmayı alışkanlık haline getirdiğinden sınıfta sadece 7-8 kişi olurdu . 80 lik koca çınar o 7-8 kişi ile toplam 4 islam tarihi dersini birerbucuk saat lik 2 blok halinde sadece 10 dakika ara vererek kürsüde hiç oturmadan ayakta anlatırdı. bizim dersler bittikten sonra öğleden sonra sosyal bilirmler enstütüsünde yükseklisans ve doktora derslerine katılır akşam yine trenle Ankara'ya evine dönerdi. Çok keyifliydi hocam dersleriniz Nur içinde yatın

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.