necef

Necef, (Arapça: النجف) Irak'ın başkenti Bağdat'ın 160 km güneyinde 31.99°N 44.33°E koordinatlarında bulunan şehir. Çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu şehrin nüfusu 2003 itibariyle 585,600'dür. Aynı zamanda Hulefai Raşidin'in sonuncusu olan Haydar-ı Kerrar Ali'nin mezarının bulunduğu yer olduğuna inanılan şehirdir.

NECEF (türkçe) anlamı
1. (Necefe) : (C: Nicâf-Encâf) Üzerine su çıkmayan yer. Tümsek yer
2. yüksek
3. tepe
4. sırt
5. Irakta bir şehrin adı.
NECEF (türkçe) anlamı
6. (Arapça) Erkek ismi - Yüksek
7. sırt tepe
8. tümsek. Kufe civarlarında Hz. Ali'nin türbesinin bulunduğu yer.

Necef hakkında bilgiler

Necef, (Arapça: النجف) Irak'ın başkenti Bağdat'ın 160 km güneyinde 31.99°N 44.33°E koordinatlarında bulunan şehir. Çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu şehrin nüfusu 2003 itibariyle 585, 600'dür. Aynı zamanda Hulefai Raşidin'in sonuncusu olan Haydar-ı Kerrar Ali'nin mezarının bulunduğu yer olduğuna inanılan şehirdir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki necef maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

necef nerede?

necef haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Karadağlı Necef Kulu Han

Necef Kulu Han, (Azerbaycan alfabesi: Nəcəfqulu Xan) (d. ? – ö.

Necef Bedevileri

Necef Bedevileri (Arapça: بدو النقب‎, Badū an-Nakap) geleneksel olarak çobalık yapan yarı göçebe bir Arap kabilesidir. İsrail'de Necef Çölü'nün yerlilerinden olup Sina Yarımadasındaki bedevilerle güçlü bağları vardır. Yaşam şartları onları zamanla yerleşik hayata ...

Necef Ili

Necef ili (Arapça: محافظة النجف ), Irak Cumhuriyeti'nde bir il. 28,824 kilomerekarelik yüzölçümü vardır . 2003 yılı verilerine göre toplam nüfus 930,000 kişidir. 1976 yılından önce Divaniye İli'nin bir parçası iken, dah sonradan ayrıca bir il olmuştur.

Necef Çölü

Necef Çölü, Güney İsrail'de Mısır, Ürdün, İsrail arasında yer alan çöl. Necef ismi İbranice'de kuru anlamına gelmektedir ve Tevrat'ta da güney anlamına gelecek şekilde kullanılmıştır. Günümüzde İsrail sınırları içindedir. Kuzeyinde Lut Gölü, güneyinde Akabe Körfezi ...

Necef Bey Vezirov

Vezirov Necef Bey Fatalı Bey oğlu (Azerice: Vəzirov Nəcəf bəy Fətəli bəy oğlu) - Azerbaycan dram yazarı, gazeteçi-yazar, Azerbaycan tiyatrosunun kurucularından birisidir.

Necef Havalimanı

Necef Havalimanı (IATA: NJF, ICAO: ORNI). Irak'ın Necef şehrinde yer alan havalimanı, şehrin doğusunda yer almakta olup önceden 3,000 m'lik (9,800 ft) uzunluğunda ve 70 m'lik (280 ft) genişliğinde asfalt bir pist ile askeri üs olarak kullanılmakta idi. 20 Temmuz 2008'de Necef ...

Necef Muharebesi

Necef Muharebesi, 2003 yılında gerçekleşen Irak’ın işgaliyle Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından 2004 yılı Ağustos ayında ABD Silahlı Kuvvetleri ve Iraklı destekçileri ile Irak Direnişi içinde yeralan Mukteda El Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu arasında Necef kentinde ...

Mor Necef

Ametist (Eski Yunanca: ἀμέθυστος / amethystos, = ἀ (a)(değil) + μεθὐω / methýô, (methus) « sarhoş etmek »), SiO2, mor renkli bir kuvars türü. Genellikle mücevher olarak kullanılır.

Cerastes

Boynuzlu engerekler (''Cerastes''), Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve İran'da çöl ve yarı çöl bölgelerde dağılım gösteren küçük zehirli yılan cinsiSpawls S, Branch B. 1995. The Dangerous Snakes of Africa. Ralph Curtis Books. Dubai: Oriental Press. 192 pp. ISBN 0-88359-029-8.. ...

Hidrolik

Alm. Hydraulik, Fr. Hydraulique (f), İng. Hydraulics. Sıvıların ve bilhassa suyun mekanik özellik ve davranışlarını deneysel (tecrübî) ve teorik olarak inceleyen uygulamalı (tatbikî) bir bilim dalı. Sıvılar vâsıtasıyla kuvvetlerin nakil ve kontrolü.

Fuzuli

Mehmed bin Süleyman Fuzûlî (d. 1483 Hillah - ö. 1556 Kerbela ya da Bağdat), Türk divan şairidir. Asıl adı Mehmet bin Süleyman'dır. Türk Bayat boyundan olduğu aktarılmaktadır. Azerice şiirini önemli ölçüde etkilemiştir.

Jeoloji

Jeoloji, YERBİLİMİ olarakta bilinir. Ana inceleme konusu Dünya olan bilim dalı. Maden yatakları, su, doğal enerji kaynakları, petrol, zemin etüdü ve depremleri inceler.

Virani

Virani, 16. yüzyılın sonları ile 17. yüzyılın başlarında yaşamış, Bektaşi tarikatının ikinci Piri Balım Sultan'dan el almıştır. Alevilik'te Yedi Ulu Ozan'ından biri olan şairdir.