Nefrit (Mineral)

Kısaca: Nefrit, bir amfibol aktinoliti. Nefrit aslında bir mineral değil, aktinolit mineralinin bir çeşididir. Kimyasal formülü Ca<sub>2</sub>(Mg, Fe)<sub>5</sub>Si<sub>8</sub>O<sub>22</sub>(OH)<sub>2</sub>`dir. Nefrit yeşim olarak da anılan değerli taşın iki türünden birisidir. Yeşim taşı olarak anılan diğer mineral ise jadeittir. Jadeit nefritten daha değerlidir. Ayrıca nefrit jadeitten daha fazla bulunur. Ge ...devamı ☟

Nefrit, bir amfibol aktinoliti. Nefrit aslında bir mineral değil, aktinolit mineralinin bir çeşididir. Kimyasal formülü Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2`dir. Nefrit yeşim olarak da anılan değerli taşın iki türünden birisidir. Yeşim taşı olarak anılan diğer mineral ise jadeittir. Jadeit nefritten daha değerlidir. Ayrıca nefrit jadeitten daha fazla bulunur. Genellikle yeşil (özellikle koyu yeşil), gri ya da kremimsi beyaz renginde olur. Sertliği 6.0-6.5 arasındadır. Jadeit kadar sert değildir. Mat, yağımsı bir parlaklığa sahip iri parçalar halinde bulunur.

Etimolojisi

Nefrit, Yunanca ``nephros`` (böbrek) sözcüğünden kök alan Latince ``Lapis nephriticusdan (böbrek taşı) türemiştir. Buradan da anlaşılabileceği gibi eski zamanlarda taşın böbrek hastalıklarına iyi geldiği düşüncesi mevcuttu.

Kültürel ve Tarihi Özellikleri

Nefrit binlerce yıldır Çinliler tarafından bilinir ve kullanılırdı. Çinlelerin oymaları 17. yüzyıldan sonra Burma jadeitlerinin keşfine kadar nefrit ile yapılmıştır. En önemli nefrit yatakları Çin`deki Kaşgar ve Khotan bölgelerinde bulunur. Nefrit çoğunlukla Çin, Burma (Myanmar) ve Yeni Zelanda`da kullanılırdı. Nefrit yüzyıllarca Yeni Zelanda`da Maoriler tarafından silah ve süs yapımında kullanılmıştır. Bugün hala mücevher yapımı için çıkarılsa da madenciliği kısıtlanmış ve sıkı bir kontrol altına alınmıştır.

Eskiden nefritin böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülürdü. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde çok fazla değer verilen bir taştır. British Columbia`nın ``eyalet taşı``, Wyoming`in ise resmi değerli taşıdır.

Ayrıca BakınızLinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.