NEFSİŞARLI MAHALLESİNİN TARİHÇESİ

Nefsişarlı Mahallesi

NEFSİŞARLI MAHALLESİNİN TARİHÇESİ Nefsişarlı mahallesinin ismi; Trabzon`un fethinden sonra yöreye gelen Türk boylarından çepnilerin, marabada otağ kurmaları nedeniyle NEFSİ merkez, ŞARLI şehir, Nefsişarlı şehir merkezinden gelmektedir.

Mahallemize ilk gelen ailelerden biri KÜLÜNK oğullarıdır. Rusya ile 1789 yılında başlayan harp dolayısıyla Kafkasya`daki Soğucak ve Arapa şehirlerine gitmesi için KÜLÜNK oğulları 150 asker göndermiştir.Nefsişarlı mezarlığında, caminin ön tarafında külünk zade Mustafa Ağanın mezarı ve antik mezar başlığı bulunmaktadır.Bu bağlığa göre Mustafa ağa Miladi 1795 senesinde vefat etmiştir.Mustafa ağanın mezarının yanında antik mezar başlığı ile kızı Rukiyye Hatun yatmaktadır. Rukiyye Hatunun vefat tarihi Miladi 1830 senesidir.Külünk oğullarından şu an mahallemizde yaşayan kalmamıştır. Büyük bir ihtimale göre köyümüzden Rize ve İstanbul`a göç etmişlerdir. İstanbul Külünkoğulları Vakfı bulunmaktadır.

Mahallemizin ilk ailelerinden biride KETHUDA oğullarıdır. Günümüzde bu aile ``Kahyaoğulları`` olarak devam etmektedir.(Tirebolu tarihi Faruk SÜMER sayfa 107)

Nefsişarlı camisinin yukarısında bulunan çeşmenin kitabesi şöyledir: “Büyüklimanlı Kethuda oğlu Ömer Ağanın kerimesi Fatma hatunun hayratıdır.” Çeşmenin yapılış tarihi Miladi 1846 senesidir.

Beşikdüzü ilçesinin eski ismide Şarlı`dır. 1834 yılından 1934 yılına kadar beldemiz Şarlı ismiyle anılmıştır 1934 ten sonra Beşikdüzü olarak değiştirilmiştir. Bu tarihler arasında beldemiz kısa bir süre Akhisar ismini de almıştır. 1934 yılına kadar nüfus müdürlüğü de Şarlı nüfus memuriyeti olarak hizmet vermiştir. Yaşlı insanlarımızın nüfus cüzdanlarındaki doğum yeri halen Şarlı olarak geçmektedir. Nüfus müdürlüğünün mührü de Şarlı olarak geçmektedir.

Mahalleye İlk Gelen Sülaleler:

a. Külünk Oğulları (kimse kalmamıştır)

b.Kethuda Oğulları (Kahyaoğulları)

c.Kofoğulları (Zeytinoğulları)

d.Mahmudoğulları (Aydınoğulları)

daha fazla bilgi için: [1] }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar