Nemrut Dağı

Bitlis il sınırları içinde, Van Gölünün batısında, volkanik bir dağ. Çember biçimli olan dağın yukarı bölümü şiddetli patlamalarla eski sivriliğini kaybetmiş, genişlemiş ve bir krater meydana getirmiştir. Genç bir yanardağ olan Nemrud Dağının volkan bacasından püskürtülen lavlar, yanlarda eğimli olarak üst üste katlar hâsıl etmiştir.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, Bitlis il sınırları içinde, Van Gölünün batısında, volkanik bir dağ. Çember biçimli olan dağın yukarı bölümü şiddetli patlamalarla eski sivriliğini kaybetmiş, genişlemiş ve bir krater meydana getirmiştir. Genç bir yanardağ olan Nemrud Dağının volkan bacasından püskürtülen lavlar, yanlarda eğimli olarak üst üste katlar hasıl etmiştir. Çok şiddetli patlamalarla birlikte püskürmeler olmuş ve bunun neticesinde 4000 metrenin üstünde yüksekliği olan dağ bugünkü seviyeye gelmiştir. Yanındaki Süphan Dağının 4000 metrenin üstünde olması, etrafındaki lav birikintileri ve krater ağzındaki göl bunu göstermektedir.

Dağın yüksekliği kuzeyde 3050, batıda 2910 ve güney tarafında 3000 m’dir. Üzerindeki göl, sönmüş volkanik bir dağ olması, ayrıca yüksekliklerinden Van Gölünün görünüş güzelliği bu dağa turistik bir değer kazandırmaktadır.
nemrut dağı adıyaman kahta ilçesi sınırları içeriside olup hala komagene krallığı zamanında kalma heykeller bulunmaktadır bitlis ilimizle hiçbir bağlantısı bulnmamaktadır.
nemrut dağı bi kere adıyamandaaaaaaa
Nemrut Dağı bitlistedir. adıyamanda olan nemrut dağı milli parkı'dır.
Nemrut Dağı bitlistedir. adıyamanda olan nemrut dağı milli parkı'dır.
Nemrut dağının bitlisle alakası yok ESME.. adıyamandadır...

İlgili konuları ara

Yanıtlar