İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Karaköy semtinde, Büyük Hendek Caddesi’nde yer alan Türk Yahudileri’nin başlıca ve en ünlü sinagogu. 1951 yılında ibadete açılan Neve Şalom Sinagogu ayrıca cemaat'in en yeni sinagogu. İstanbul’daki sinagogların en...

Neve Şalom Sinagogu

Neve Şalom Sinagogu, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Karaköy semtinde, Büyük Hendek Caddesi’nde yer alan Türk Yahudileri’nin başlıca ve en ünlü sinagogu. 1951 yılında ibadete açılan Neve Şalom Sinagogu ayrıca cemaat'in en yeni sinagogu. İstanbul’daki sinagogların en büyüğü olan Neve Şalom Sinagogu ise yapılması için 1949'da yıkılan Birinci Karma Yahudi İlkokulu tören salonundan dönüştürülerek inşa edilmiştir. Mimarları genç Türk Musevileri Elyo Ventura ve Bernar Motola'ydı. Sinagog 25 Mart 1951'de o dönemin Türkiye Musevilerin hahambaşısı Rafael Saban tarafından, üst düzey siyasetçiler ve cemaat üyelerinin katıldığı büyük bir törenle açıldı. İstanbul'daki diğer sinagogların aksine çok faal olan sinagogda Şabat (Yahudi ayini), düğünler, cenazeler, Bar Mitzvalar, Bat Mitzvalar, Sünnet ve dini bayramlar düzenlenir.

Neve Şalom Sinagogu üç kere kanlı terör saldırılarına hedef oldu: 6 Eylül, 1986; 1 Mart, 1992 ve 15 Kasım, 2003 (ayrıca bakınız 2003 İstanbul Saldırıları).

İlgili konuları ara

Yanıtlar