Nevzat Güzelırmak, (d. 1 Ocak 1942, İzmir, Türkiye) Türk eski milli futbolcu, teknik direktör.

Nevzat Güzelırmak

Düzenle|Temmuz 2007NEVZAT GÜZELIRMAK

Doğumu 1 Ocak 1942

Göztepe takımının efsanevi oyuncularındandır. Oyun stili, tek top oynama alışkanlığı sebebiyle devrin idarecilerinden David Franko`nun taktığı "İngiliz" lakabıyla anılmıştır.

Namık Kemal Lise`sinin Türkiye Şampiyonu olan kadrosunda oynamış, muhit takımı Çayırlıbahçe`de forvet olarak oynarken Göztepe`nin Yetenek Avcısı Abbas Göçmen tarafından keşfedilip 1959 yılında Göztepe`ye transfer olarak profesyonel futbol hayatına başlamıştır.

Avrupa Kupaları, Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Kupaları`na ambargo koyan Efsane Göztepe`nin ortasahadaki beyin takımının üyesidir. 1975`e kadar sadece Göztepe`de forma giyerek futbolu bırakmış, 8/8/1976`da Altay ile yapılan bir maçta jubilesini yapmıştır.

1962-1968 yılları arasında 18 kez A milli olmak üzere Ordu,Genç toplam 40 kez Milli takım forması giymiştir. 25 kereden fazla milli olanlara verilen Federasyonun Gümüş Madalyası sahibidir.

Son maçlarda terhis olmasına rağmen Dünya Ordulararası Futbol Şampiyonu olan kadroda yeralmıştır.

Genç Milli Takım, Göztepe, Bolu, Denizli, Afyon, Bursa, Altay, Karşıyaka, Kayseri, Kuşadası takımlarında Teknik Direktörlük yapmıştır. Bolu`da görev yaparken Yılın Antrenörü seçilmiştir.

Rahmetli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina döneminde büyüdüğü mühite yakın bir caddeye ismi verilmiştir(Kahramanlar Anıtı`ndan Doktorlar Sitesine giden cadde).

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar