--}}

Ney

Klâsik Türk musikisindeki nefesli sazlardan biri. Bu musikideki ahenkler, ney'e göre yapıldığı için önemi büyüktür. 12 çeşidi...

Klasik Türk musikisindeki nefesli sazlardan biri. Bu musikideki ahenkler, ney'e göre yapıldığı için önemi büyüktür. 12 çeşidi vardır.Çok etkili bir sesi olan ney, sarı budaklı bir çeşit kamıştan yapılır. Delikleri kızgın demirle açılır. Neyler küçüldükçe sesleri incelir. Kaim seslilerin çalınması için kuvvetli nefes ister. Ney çalanlara neyzen denir.

Haritası

Ney koordinatları: 41.3810150, -84.5212750

Diğer anlamları

Ney

1. anlamı Klasik Türk müziğinde ve özellikle tekke müziğinde yer alan, kaval biçiminde, yanık sesli, kamıştan bir üfleme çalgısı:"Bu ücra ve metruk sarayda yalnız arada sırada bir Türk gencinin neyi işitiliyor."- Y. K. Beyatlı.

Ney

Ney İngilizce anlamı ve tanımı

Ney anlamları

  1. (noun) A fabric of twine, thread, or the like, wrought or woven into meshes, and used for catching fish, birds, butterflies, etc.
  2. (noun) A figure made up of a large number of straight lines or curves, which are connected at certain points and related to each other by some specified law.
  3. (noun) Anything designed or fitted to entrap or catch; a snare; any device for catching and holding.
  4. (noun) Anything wrought or woven in meshes; as, a net for the hair; a mosquito net; a tennis net.
  5. (noun) A figure made up of a large number of straight lines or curves, which are connected at certain points and related to each other by some specified law.
  6. (noun) Anything wrought or woven in meshes; as, a net for the hair; a mosquito net; a tennis net.
  7. (noun) Anything designed or fitted to entrap or catch; a snare; any device for catching and holding.
  8. (noun) A fabric of twine, thread, or the like, wrought or woven into meshes, and used for catching fish, birds, butterflies, etc.

Ney tanım:

Kelime: Ney
Söyleniş: 'nA
İşlev: biographical name
Michel 1769-1815 Duc d'Elchingen; Prince de la Moskova French soldier; marshal of France; one of Napoleon's top marshals; rejoined him for the Hundred Days despite pledge to restored Bourbon monarchy; commanded Old Guard at Waterloo

Ney

türk müziğinde ve özellikle tekke müziğinde yer alan, kaval biçiminde, yanık sesli, kamıştan bir üfleme çalgısı.

Ney

Türkçe Ney kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Flöte

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ney
Ney