Nihal Koldaş (tam adı Nihal Geyran Koldaş), Türk oyuncu ve tiyatro yönetmeni. En bilinen rolleri, Masumiyet filmindeki Yusuf'un (Güven Kıraç) dilsiz ablası ve Bıçak Sırtı dizisindeki konağın hizmetçisi Gönül'dür.

Nihal Koldaş

Nihal Koldaş (tam adı Nihal Geyran Koldaş), Türk oyuncu ve tiyatro yönetmeni. En bilinen rolleri, Masumiyet filmindeki Yusuf`un (Güven Kıraç) dilsiz ablası ve Bıçak Sırtı dizisindeki konağın hizmetçisi Gönül`dür. Ayrıca, Masumiyet`in Zeki Demirkubuz`la birlikte iki yapımcısı biridir.

Yoğunlukla tiyatro çalışmaları yaptı. 1997 yılında, Bilsak Tiyatro Atölyesi bünyesinde Heiner Muller`in ``Hamlet Makinesi`` ve Shakespeare`in Hamlet oyunlarından yola çıkılarak yazılan ``Park Yapılmaz`` oyununu Ceysu Koçak`la birlikte tasarladı ve kurguladı.<ref > Hamlet yabanci bir isim Milliyet Gazetesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref> 1999`da Bilsak Tiyatro Atölyesi`nin 11. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivalinde de sahnelenen oyunu ``Kurbağa Öykülerinde rol aldı.<ref > Eskiden neysek oyduk Radikal Gazetesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref>

2003 yılında Tiyatro Diyez`de, başrolünü Hale Soygazi`nin oynadığı ``Özel Bir Gün`` adlı oyunu yönetti.<ref > Hale Soygazi, ikinci kez tiyatro seyircisi karşısında Tiyatrom.com. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref><ref > Beyazperdede Sophia Loren`in oynadığı rolü Hale Soygazi sahnede canlandırıyor Hürriyet Gazetesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref> 2004`te Aylin Deveci ve Gözde Saner`le birlikte Sevim Burak`ın ``Mut`` adlı öyküsünü tiyatroya uyarladı ve oyunu yönetti.<ref > Sevim Burak`ın a€˜Mut` öyküsü tiyatro sahnesinde Uçan Süpürge. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref> 2005 yılında, Angels in America oyunuyla ünlü yazar Tony Kushner`ın, batılı bir kadının tarih boyunca sömürülen doğudan af dilemesini anlatan tek kişilik ``Evcimen /Kabil`` oyununda rol aldı.<ref > ÇGSG SAHNE SANATLARI BULUŞMASI 01: Oyun Atölyesi - KADIKÖY Oyun Atölyesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref><ref > Ey sömürülen Doğulu Radikal Gazetesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref>

2007 yılı Kasım ayında, yine Bilsak Tiyatro Atölyesi & Maya Sahnesi ürünü olan, çevirisini, proje tasarımını ve kurgusunu yaptığı ve rol aldığı ``Beckett Grimavi`` oyunuyla tiyatro seyircisiyle buluşmaya hazırlanmaktadır.<ref > BECKETT GRİMAVİ Bilsak Tiyatro Atölyesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref> Ayrıca, Kanal D`de yayınlanan Bıçak Sırtı dizisinde rol almayı ve Bilsak Tiyatro Atölyesi & Maya Sahnesinde çalışmayı<ref > Yazılar Mynet.com. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref><ref > ÇGSG SAHNE SANATLARI BULUŞMASI 01: Oyun Atölyesi - KADIKÖY Oyun Atölyesi. Erişim tarihi: 1.11.2007.</ref> sürdürmektedir.

Kaynaklar

kaynakça

Linkler

oyuncu-taslak Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar