Doktor Nikola Taptas (d. 1871, İstanbul - ö.

Nikola TaptasDoktor Nikola Taptas, KBB (kulak-burun-boğaz) Hekimliğinin uluslararası planda öncülerinden olan, ve ayrıca T.B.M.M. 5. Dönem ve 6. Dönem`de (1935-1943) Atatürk`ün gayrimüslimler için ayırma kararı aldığı kontenjandan Ankara milletvekilliği yapmış Yahudi asıllı Türk hekimi ve siyasetçidir. Cumhuriyet döneminde milletvekilliği veya senatörlük yapmış, azınlıklara mensup 14 (?) parlamenterden biridir.

1871 İstanbul doğumludur. Babası esnaftan Tanas Taptas`tır. Türkiye`de başladığı çok başarılı bir tıp eğitiminden sonra, 19. yüzyıl sonlarında Viyana, Berlin ve Paris`te KBB (kulak-burun-boğaz) hekimliğini geliştirdi. İstanbulda Saint-Georges Hastanesinde çalıştı. 20. yüzyılın başlarında Avrupa`da çok iyi tanınan bir KBB Hekimiydi. Çok sayıda uluslararası yayın yaptı, özgün aletler ve ameliyat yöntemleri geliştirerek haklı bir şöhret kazandı. 1900`lü yılların başlarında dünyada ilk kez Enükleasyon Tonsillektomisi (Total Tonsillektomi) yöntemini tarif etti, bunun için aletler ve çok özel bir sandalye geliştirdi. Deneyimlerini 1910`lu yıllarda Viyana`da bir Uluslararası Tıp Kongresinde sunarak, Fransa ve Almanya`nın önde gelen KBB Dergilerinde yayınladı.

T.B.M.M. 5. Dönem ve 6. Dönem`de (1935-1943) Atatürk`ün gayrimüslimler için ayırma kararı aldığı kontenjandan Ankara milletvekilliği yaptı. Milletvekilliğinin yanısıra Cumhurbaşkanı (ve siyasi boyuta da yansıyabilen işitme problemleri malum¹) İsmet İnönü`nün özel doktorluğunu da yürütmüştür. Mayıs 1955`de 84 yaşında İstanbul`da öldü.

¹ Kabinenin kurulması amaçlı bir toplantıda, bakanlıklardan biri için bir isim üzerinde anlaşılamaması üzerine, toplantıdakilerden birinin "Allah kerim!" demesini İnönü`nün yanlış anladığı, ve "Nihat Erim" üzerinde karar kıldığı rivayet edilir.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar