Nine Inch Nails

Nine Inch Nails (NIN ya da NIИ olarak kısaltılır.) 1988'e kurulmuş bir endüstriyel rock grubudur. Nine Inch Nails müzisyen, şarkı yazarı, prodüktör Trent Reznor tarafından kurulmuş ve albümler onun tarafından kaydedilmiştir.

Nine Inch Nails

Müzik Grubu | Grup Adı = Nine Inch Nails | Resim = right|250px|| | Kuruluş Yeri = Amerika | Müzikal Tür = Endüstriyel rock | AOY = 1988 - | Albümler = Pretty Hate Machine Broken The Downward Spiral The Fragile With Teeth Year Zero | Üyeler = Trent Reznor Konser grubu Aaron North Jeordie White Alessandro Cortini Josh Freese | Eski Üyeler = Jeff Ward Richard Patrick James Woolley Chris Vrenna Robin Finck Danny Lohner Charlie Clouser Jerome Dillon Alex Carapetis | web = www.nin.com [1]Nine Inch Nails (NIN olarak kısaltılır.) 1988`e kurulmuş Endüstriyel rock grubudur. Nine Inch Nails müzisyen, şarkı yazarı, prodüktör Trent Reznor tarafından kurulmuş ve albümler onun tarafından kaydedilmiştir. Konserlerde ise Reznor, grup elemanları ile beraber sahne almaktadır.

Kuruluş1980`lerde Trent Reznor Right Track stüdyolarında çalışan bir programcı olarak çalışmaktaydı. 1988`de stüyoda bir şarkı kaydetmek için izin alır ancak kendi kafasındaki planlara uygun bir grup bulamadığı için tüm enstrümanları kendisi çalmaya karar verir. Bu ilk yaptığı kayıtlar daha sonra 1994`te Purest Feeling olarak izinsiz şekilde yayınlanır. Bir çok şarkı da ilk albüm olacak Pretty Hate Machine şarkılarına dönüşür. Reznor, bu müzikal projesinin adını ise Nine Inch Nails koyar. Trent Reznor grubun adını kolayca kısaltılabildiği için seçtiğini söyler.

İlk albüm1989`de ilk albüm Pretty Hate Machine yayınlanır. Albüm akılda kalıcı melodiyleriyle olduğu kadar karanlık sözleriyle de dikkat çekmekteydi. Zaten Reznor ilk albüm teşekkürlerinde korku yazarı Clive Barker`a teşekkür eder. "Down in It" ve "Head Like a Hole" klipleri MTV`de yayınlanır. Albüm plantinyum plak alır ve yaklaşık iki yıl listelerde kalır.

1992`de grubun ilk kısa albümü Broken EP yayınlanır. Albümden "Happiness In Slavery" şarkısının klibi işkence ve vahşet dolasıyıla yasaklanır. "Pinion" şarkısı da aynı akıbete uğrar. Bunlarla beraber çekilen üç klip birleştirilerek "The Broken Movie" adı altında bir kısa film haline getirilir. "Gave Up" şarkısının klibinde daha sonra Filter`ı kuracak gitarist Richard Patrick ve Reznor`un o sıralarda keşfettiği Marilyn Manson gitar çalmaktadır. Bu EP`nin hemen ardından aynı yıl Fixed adlı bir remix EP`si yayınlanır.

Zirve dönemleriİkinci NIN albümü The Downward Spiral 1994`te yayınlanır ve listelere ikinci sıradan girer. Albüm ana karakterin geçirdiği ruhsal problemleri anlatan bir konsept albümdür ve albüm NIN`in şu ana kadar en çok satan albümüdür. Albümün en önemli şarkılarından "Closer" klibi MTV tarafından bazı yerleri sansürlenerek yayınlanır ve çok ilgi görür. Albümdeki "Hurt" şarkısı da ilgi çekmiş, daha sonra Reznor ve David Bowie tarafından beraber konserde söylenmiştir. 2002`de ise Johnny Cash tarafından cover`lanıp sanatçının en büyük liste başarısını elde etmesine neden olur.

Woodstock 94`te grup sahne alır ve milyonlarca kişiye ulaşmış olur. 1995`te Further Down the Spiral adlı remix albümü yayınlanır. Remix albümü de altın plak ödülü kazanır. Albümden sonra Reznor uzun bir zaman şarkı yazamaz ve bu da ondan beklentileri arttırır. Trent Reznor 1997`de Time dergisi tarafından en etkili 25 insandan biri sayılır. Örneğin Dövüş Kulübü`nün yazarı Chuck Palahniuk, The Downward Spiral`in ilham kaynağı olduğunu söyler.

2000`lere girişReznor uzun süren bir ruhsal bir çöküntü döneminden sonra ki 2 CDlik albümü The Fragile`ı çıkarır. Albüm listelere bir numaradan girer ancak Interscope firmasının çok yardım etmemesinden dolayı daha sonra listelerden düşer. Albümdeki Starfuckers Inc. şarkısı sözleriyle dikkat çeker ve Reznor`un kırgın olduğu Marilyn Manson`a gönderme olduğunu düşündürür. Ancak daha sonra ikili barışı ve Marilyn Manson hem şarkının klibinde oynar hem de klibi yönetir. 2000`de bu albümünde remix versiyonu olan Things Falling Apart yayınlanır. 2002`de de konser albümü olan And All that Could Have Been çıkar.

With Teeth2005`te With Teeth yayınlanır. Albüm yine listelere bir numaradan girer. Albümde Dave Grohl birkaç şarkıya davul çalmıştır. Bu albümle beraber Trent Reznor teknolojiyi daha yakından kullanmaya başlar. İlk single The Hand That Feeds öncelikle grubun websitesinde yayınlanır. Aynı şarkı daha sonra internette dinleyicilerin istedikleri gibi remix yapabilecekleri formatta yayınlanır. Only single`ı ise internette bir çok format halinde yayınlanır. Bir yandan da grubun Myspace sayfasında dinleyicilere özel remixler ve oylamalar eklenir. 2005 MTV Müzik ödüllerinde, grup ve MTV arasında yeni bir sorun çıkar. Grup savaş karşıtı sözlerini söylerken arkada Bush resmi yayınlamak isteyince MTV`den izin alamaz. 2007`de albümün turnesinde çekilen belgesel Beside You in Time yayınlanır.

Year ZeroWith Teeth`ten sonra Reznor Year Zero projesine başlar. Projenin konsepti şimdiki Amerika dış politikasının gelecekte yaratabilecekleri ve 2022`de dünyanın bundan nasıl etkileneceğini göstermekti. Bu oyunda grubun ürünlerinin içindeki bazı ipucularının kullanarak bazı websitelere ulaşmak hedefleniyordu. 2007`de şubatında grup t-shirt`lerinde "İnanmaya çalışıyorum" yazıları dikkat çekiyordu ve aynı isimde bir websitesi açılmıştı. Bir yandan da NIN konserleri sırasında tuvaletlerde yeni şarkılar flashdisklerin içinde bulunuyordu. Aynı konseptteki Year Zero albümü de 2007`de yayınlandı. Albüm notlarındaki yazılar da yeni websitelere ulaştırıyordu. Albüm Amerikan karşıtı duruşuna rağmen listelere ikinci sıradan girmeyi başardı.

ABD`li müzik grupları

Kaynaklar

Vikipedi

Nine Inch Nails (Wrestling Lyrics) sözleri

Wrestling Lyrics tarafından albümünde söylenen Nine Inch Nails adlı şarkının sözleri.

God money, I'll do anything for you
God money, just tell me what you want me to
God money, nail me up against the wall
God money, don't want everything, he wants it all
No, you can't take it
No, you can't take it
No, you can't take that away from me
No, you can't take it
No, you can't take it
No, you can't take that away from me
Head like a hole
Black as your soul
I'd rather die than give you control
Head like a hole
Black as your soul
I'd rather die than give you control
Bow down before the one you serve
You're going to get what you deserve
Bow down before the one you serve
You're going to get what you deserve
God money's not looking for the cure
God money's not concerned with the sick amongst the pure
God money, let's go dancing on the backs of the bruised
God money's not one to choose.

İlgili konuları ara

Yanıtlar