Ningşia Hui Özerk Bölgesi (Çince: 宁夏回族自治区; pinyin: Níngxià Huízú Zìzhìqū), Çin Halk Cumhuriyeti'nde özerk bölge. Ülkenin kuzeyinde bulunur.

Ningşia Hui Özerk Bölgesi

Ningşia Hui Özerk Bölgesi (Çince: 宁夏回族自治区; pinyin: Níngxià Huízú Zìzhìqū), Çin Halk Cumhuriyeti'nde özerk bölge. Ülkenin kuzeyinde bulunur. Kuzeyde İç Moğolistan Özerk Bölgesi, doğuda Şansi ve Gansu, güneyde Şansi yönetim bölgeleri ile, batıda da Gansu yönetim bölgesi ile çevrilidir. Yüzölçümü 66.000 km², yönetim merkezi Yinchuan'dur. Nüfusu 5,880,000 (2004) dir. == Coğrafik yapısı == Bölgenin ortasında bulunan Guyuan'ın kuzeyi ve güneyi olmak üzere iki kesime bölünebilir. Kuzey kesminde Huang He (Sarı Nehir)'nin etrafında Ningşia platosu uzanır ve güney kesminde Huan Gtu ovası (Sarı Toprak ovası) ve dağlık bölgeden oluşmaktadır. == Tarihçe == Bölge Qin Hanedanlığı'na bağlandıktan sonra Han Hanedanı döneminde bir ilçe oldu. Song Hanedanı döneminde Tangutlar güçlenerek Yinchuan'da başkentini inşa ederek Batı Xia devletini kurdular. Ancak Moğol İmparatorluğu tarafından işgal edilip hakimiyeti altına girdi. Yuan Hanedanı döneminden sonra batı tarafından Müslümanların sayısı artış gösterdi ve bölge İslamlaştırıldı. == Etnik yapısı == Hanlar - %79
Huiler - %20
Mançular - %0,4
Huiler uzun zaman süren melezleşmenin sonucunda dış görünüşüyle Hanlar ile ayırt edilmez. Ancak Arap, Pers ve Türk kökenli oldukları düşünülmektedir. == Yerel yönetim birimleri == 5 büyükşehir, 8 il sınıflı şehir 市辖区, 2 ilçe sınıflı şehir (县级市), 11 ilçe (县) == Ayrıca bakınız == * Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi (广西壮族自治区) * İç Moğolistan Özerk Bölgesi (内蒙古自治区) * Sincan Uygur Özerk Bölgesi (新疆维吾尔自治区) * Tibet Özerk Bölgesi (西藏自治区)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar