Nizip, Gaziantep

Nizip, Gaziantep'e bağlı ilçe.
Gaziantep ilinin en büyük ilçesidir.

Nizip, Gaziantep

Nizip, Gaziantep`e bağlı ilçe.

İlçede tarım ve sanayicilik gelişmiştir. Antep fıstığı ve zeytin bahçeleri yaygındır. Bunları işleyecek 50 kadar küçük işletme mevcuttur. Zeytinyağından elde edilen sabunları meşhur, sabun fabrikaları çoktur. Zeugma, diğer adıyla Belkıs harabeleri ilçeye 8 km uzaklıktadır.

Tarihi ve Coğrafi YapısıNizip ilçesinin tarihi MÖ 2000 yılına kadar iner. 1517 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı İmparatorluğu`na katılmıştır. İlçe, Fırat nehrinin meydana getirdiği Orta Mezapotamya havzasındadır. Gaziantep-Nusaybin demiryolu ve E-20 karayolu ilçeden geçer.

İdari, Sosyal, Eğitim ve Kültür Durumuİlçenin merkezi ile birlikte 5 belediyesi ve 79 köyü bulunmaktadır. Yerleşim genel olarak topludur. İlçe merkezinde planlı bir şehirleşme vardır.

İlçede bir devlet hastahanesi, 10 sağlık ocağı, 19 sağlık evi, SSK sağlık istasyonu, ana çocuk sağlık ocağı, aile planlama merkezi, verem savaş dispanseri bulunmaktadır. Merkezde üç tane düz lise, iki tane Anadolu lisesi, ticaret lisesi, kız meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, veterinerlik lisesi, imam hatip lisesi vardır. Yatılı ilköğretim bölge okulu olmak üzere kasaba ve köylerdeki toplam 121 ilk ve orta dereceli okulla eğitim öğretim hizmeti verilmektedir. Gaziantep Üniversitesi`ne bağlı Meslek Yüksek Okulu da ilçededir. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde biçki-dikiş, makina nakışı, halıcılık ve konfeksiyon kursları, hat kursu, kasaplık kursu, Arapça ve İngilizce kursları açılmaktadır. Bir grup öğretmenin kurduğu ``Bağbozumu Tiyatro Grubu`` ilçede faaliyet göstermektedir.

Ekonomik Durum

Nizip tarıma dayalı sanayi ve ticaret bölgesidir. Antep fıstığı, zeytin, mercimek, buğday, arpa ve bağcılık faaliyetleri üzerine kurulu çeşitli sanayi kuruluşları ilçeyi ekonomik yönden canlı tutmaktadır. Özellikle zeytinyağı üretimi yaygındır.

Gezilip Görülebilecek Yerler ve Tarihi Eserler

İlçenin 10 km kuzey doğusunda Belkıs (Zeugma) şehri kalıntıları bulunmaktadır. İlçede Karpuzatan mesire yeri,eski kilise, Taşbağ dağı gezilip görülebilecek yerlerdendir. İlçe merkezin şu an yeni park ve dinlenme alanları yapılmaktadır. Birecik Barajı civarına yapılan seyir tepesi ve mesire alanı gezilebilecek yerler arasındadır.yine taşbaş mesire alanı da gezilebilir. İnşaat sektörü çok canlıdır. Güneydoğunun ilk akıllı konutları Semerkand mühendislik tarafından Nizip`te yapılmaktadır.

Nizip`in köyleri

Gazilerköyü }

Nizip Nizip Nizip Nizip

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar