Nobel Ödülleri

Fizik, kimya ve ekonomi dalındaki Nobel Ödülleri Stockholm'deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, tıp ve ya fizyoloji dalındaki ödül Stockholm Karolinska Kraliyet Tıp-Cerrahi Enstitüsü, edebiyat ödülü İsveç Akademisi, Nobel barış ödülü ise üyeleri Norveç Storting(Parlamento) tarafından atanan beş kişilik Norveç Nobel Komitesi tarafından verilir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi daha sonra ekonomi ödüllerinin de gözetimini üstlendi.İlk ödül dağıtımı, kurucusunun 5. ölüm yıldönümü olan 10 Aralık

Nobel Ödülleri

1.Nobel Ödüllerini Kimler Veriyor

Fizik, kimya ve ekonomi dalındaki Nobel Ödülleri Stockholm deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Psikoloji veya tıp dalındaki ödül Stockholm Karolinska Kraliyet Tıp-Cerrahi Enstitüsü, edebiyat ödülü İsveç Akademisi, Nobel barış ödülü ise üyeleri Norveç Storting(Parlamento) tarafından atanan beş kişilik Norveç Nobel Komitesi tarafından verilir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi daha sonra ekonomi ödüllerinin de gözetimini üstlendi.İlk ödül dağıtımı, kurucusunun 5. ölüm yıldönümü olan 10 Aralık 1901 de yapıldı.

2.Nobel Ödülleri Nelerdir?

Tıp, barış, edebiyat, fizik ve kimya alanlarında 1901, ekonomi alanında 1969 yılından beri verilen her ödül, bir altın madalya, açıklamalı bir ödül belgesi ve tutarı vakfın gelirine bağlı olarak belirlenen bir miktar paradan oluşuyor.

3.Ödülün Temel Kriterleri Nelerdir?

Ödül için aranan en temel şartlar, mesleki yetkinlik ve katkının uluslararası boyutta olmasıdır.

4.Kimler Aday Olabiliyor, Sonuçlar Nasıl Açıklanıyor?

Adayların belirlenmesine ödüllerin dağıtılmasından önceki yılın sonbaharında başlanıyor. Aday önerileri kararın alınacağı yılın 1 Şubat tarihinden önce yazılı olarak komiteye bildirilir. Altı Nobel komitesi 1 Şubat ta adaylar üzerinde çalışmaya baslar. Eylül içinde ve ekim baslarında, komiteler ödül veren kurumlara önerilerini bildirirler. Ödül veren kurumların kesin kararlarını en geç 15 Kasım da açıklamaları gerekir. Barış ödülü dışındaki ödüller yalnızca kişilere verilir; barış ödülleri kurumlara da verilebilir. Kimse öldükten sonra aday gösterilemez, ödül kararlarına itiraz edilemez. Ödüllerin herhangi biri, o yıl ödüle layık kimse görülmediği için verilmeyebilir.

İç BağlantılarLinkler

nobelprize.org

İlgili konuları ara

Yanıtlar