Nova

Nova Normalde sönük hatta görünmeyen, fakat zaman zaman aniden parlayarak dikkati çeken bir yıldız çeşidi. Latince yeni kelimesinden alınmış, hiç yokken aniden yeni görünen yıldız anlamında kullanılmıştır.

Nova

Nova, normalde sönük hatta görünmeyen, fakat zaman zaman aniden parlayarak dikkati çeken bir yıldız çeşidi. Latince yeni kelimesinden alınmış, hiç yokken aniden yeni görünen yıldız anlamında kullanılmıştır. Gökyüzünde her yıl birkaç tane nova keşfedilmektedir. Novaların parlaklıkları ani parlamalarla binlerce, hatta on binlerce defa artmaktadır. Yıldızlar genellikle çok uzakta olduklarından, novalarda bu tip patlamalar halkın dikkatini çekmezler. Novaların parlamaları bir-iki gün sürdüğü halde, sönerek eski parlaklıklarına gelmeleri aylar hatta yıllar alır. Novalar, görüldükleri yıl ve takımyıldızın adıyla anılırlar. Mesela; 1901 yılında İskoçyalı Astronom T. D. Anderson tarafından Perse Takımyıldızında görülen nova “Nova Persei 1901” olarak adlandırılmıştır. Bu nova bir günde normal parlaklığından 10.000 kat parlamış ve o zaman gökyüzünün en parlak yıldızlarından biri olmuştur. Parlayan novaların tayflarından anlaşılmaktadır ki, parlamayı meydana getiren şey yıldızın etrafında saniyede 2000 kilometrelik hızla genişleyen gaz bulutudur. Bir patlama sonucu başlayan bu ani genişlemeyle yıldız kütlesinin çok azı (yüz binde biri) uzaya atılır. Bu çeşit patlamaya da “nova patlaması” denir.

Bir yıldızda nova patlamaları düzensiz aralıklarla defalarca tekrar edebilir. Mesela; Nova Pyxis'in 1890, 1902/I, 1902/II ve 1944 yıllarında olmak üzere dört defa parladığı gözlenmiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Nova

1. anlamı Parlaklığı birdenbire artan, değişen yıldız.
2. anlamı (i.), (astr.) birden parlayan yıldız. ,nova.
3. anlamı nova.

Nova

i. nova, birden parlayan yıldız

Nova

parlaklığı birdenbire artan, değişen yıldız.

Nova

Almanca Nova kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. nova (f), yeni yıldız (f)

Nova

Nova tanım:

Kelime: no·va
Söyleniş: 'nO-v&
İşlev: noun
Türleri: plural novas or no·vae /-(")vE, -"vI/
Kökeni: New Latin, feminine of Latin novus new
: a star that suddenly increases its light output tremendously and then fades away to its former obscurity in a few months or years
- no·va·like /-v&-"lIk/ adjective

Nova

Fransızca Nova kelimesinin İngilizce karşılığı.
(f) n. nova, star which suddenly becomes very bright and then returns to its previous brightness over a period of time (Astronomy)

Nova

Almanca Nova kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. star which suddenly becomes very bright and then returns to its previous brightness over a period of time (Astronomy)

Nova

Portekizce Nova kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. nova

Nova

Türkçe Nova kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. star which suddenly becomes very bright and then returns to its previous brightness over a period of time (Astronomy)
n. nova, star which suddenly becomes very bright and then returns to its previous brightness over a period of time (Astronomy)
n. nova, star which suddenly becomes very bright and then returns to its previous brightness over a period of time (Astronomy)


Yanıtlar