Nuh'un Gemisi

Günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce gerçekleşen Nuh tufanı ili ilgili neler biliyoruz? Aylık Kırmızı Çizgi dergisi son sayısında Nuh tufanının bilinmeyenlerini yazdı.

Nuh'un Gemisi hakkında detaylı bilgi

Günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce gerçekleşen Nuh tufanı ili ilgili neler biliyoruz? Aylık Kırmızı Çizgi dergisi son sayısında Nuh tufanının bilinmeyenlerini yazdı.

Hz.Nuh'un gemisi, tahminlerin aksine tahtadan değil, metalden yapılmış. Hareketi için ise, kol gücü ya da yelken değil, buhar gücü kullanılmış.

Aylık siyaset, strateji ve toplum dergisi 'Kırmızı Çizginin son sayısında İlhami Yangın'ın Hz. Nuh'un gemisi ile ilgili araştırmasına yer verildi. Söz konusu yazıya göre, günümüzden yaklaşık 7 bin 500 yıl önce cereyan eden büyük Nuh tufanı bilinmeyen pek çok bilgiyi barındırıyor.

Nuh'un Gemisi, 'Bu gemiyi Tanrı bile batıramaz' diyerek inşa edilen ancak daha ilk seferinde bin 500 kişiye mezar olan Titanik ile hemen hemen aynı hacim ve büyüklüğe sahip bulunuyor. İslam alimlerinin yorumları ve Tevrat'taki bilgilere göre, Hz. Nuh'un gemisinin uzunluğu 205 metre 27 santim, denizden yüksekliği ise 20.5 metre.

Alimlerin üstünde mutabakata vardığı diğer bir husus ise geminin buharla çalıştığı. Söz konusu yazıda, Elmalılı Hamdi Yazır'ın konuyla ilgili şu görüşlerine yer veriliyor: "Gemi yelkenli olmayıp, vapur gibi ocaklı ve istim gibi feveranlı yani kaynayıp fışkıran bir kuvvetle harekete geçmiştir. Şimdi biz gemiden söz edilirken tam ocak feveran ettiği sırada 'yükle' emri verildiğini işittiğimiz zaman o geminin hareket etmeye hazır bir vapur olduğunu anlamakta hiç tereddüt etmeyiz"

'Hz. Nuh'un gemisi de Titanik gibi buharla çalışıyordu' başlıklı araştırmada, Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Ömer Nasuhi Bilmen'in de tefsirlerinde Hz. Nuh'un gemisinin buharla çalışan bir vapur olduğunun onaylandığı belirtiliyor. Yazıda, "Geminin kazanlı olduğuna ve buharla çalıştığına dair ilk bilgi ise Ebu Hayyan'ın tefsirinde yer almaktadır. Hayyan konuyla ilgili, -tennur-un suyun toplandığı yer olduğunu nakletmiştir. Bu ifade hemen hemen geminin kazanının olduğunu doğrulamaktadır" deniliyor.

Nuh Tufanı ile ilgili yazıdan bazı alıntılar şöyle:

-İslam alimlerinin yorumları ve Tevrat'taki bilgilere göre, Hz. Nuh'un gemisinin uzunluğu 205 metre 74 santim, genişliği 34 metre 29 santim. Denizden yüksekliği ise 20.5 metre. Gemi tahminlerin aksine tahtadan değil, metalden yapılmıştır. Hareketi için kol gücü ya da yelken değil, buhar gücü kullanılmıştır.

-Hz. Nuh'un gemisinin kazanlı olup buharla çalıştığına dair bilgiler, İslam alimlerinden Ömer Nasuhi Bilmen'in Kur'an tefsirinde şu şekilde yer alır: 'Hz. Nuh'un gemisi saçtan yapılmış ve buharla çalışan bir gemiydi. Üç tabakadan oluşuyordu. Alt tabakada vahşi haşarat denilen hayvanlar, orta tabakada sair ehli hayvanlar, üst tabakada Hz. Nuh ile kendisine iman etmiş olanlar bulunuyordu'

-Kur'an'da Hz. Nuh'un gemisinin çalışmasıyla ilgili ayet şöyle: "Nihayet emrimiz geldiği ve tennur (tandır veya geminin kazanı) tutuşup parladığı zaman dedik ki; erkeği ve dişisi olan her canlıdan ikişer tane, aleyhlerinde hüküm verlimemiş olanların dışında aileni ve iman etmiş olanları geminin içine yükle.' (Hud suresi: 40)

-Tevrat'a göre tufan, Şubat'ın 17'sinde başladı. 40 gün yağmur yağdı ve sular yükseldi. Suların yükselmesi 150 gün sürdü. Temmuz 17'de gemi Ağrı Dağı'na oturdu. Bu, tam 5 aylık bir süre. Ancak karaların görünmesi için tam bir sene geçmesi gerekmekteydi.

Ayrıca bakınız

Büyük Tufan

Şarkı Sözleri

Ruhi Su tarafından söylenen Nuh'un Gemisi adlı şarkının sözleri.

ah eyy!
nuh'un gemisine büthan edenler
yelken açıp yel kadrini ne bilir
ah eyy!
o süleyman kuş dilinden bilirdi
her süleyman kuş dilinden ne bilir.


Bosphorus tarafından söylenen Nuh'un Gemisi adlı şarkının sözleri.

biçiyorsun bak dalgaları
boğazlar'ın açığından
ambarların bereketi
sırlar, cevher bakır, altın

ölüler sandalı ile nuh' un gemisi
insanların cesareti
ve o ikiz kızlar sana
bir taç örmüş
mersin yapraklı

kutsama ve feyz boynuzu
ve yüce âsâsı göklerin
devirlerin diri hâfızası
diz çöküyor eşiğinde anakapısı'nın
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Nuh

Nuh (Arapça: نوح, İbranice: נוֹחַ veya נֹחַ; Noah veya Noaχ), İbrahimi Dinler'de (Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam) kendisinden söz edilen Tufan peygamberidir. Tevrat'ta Nuh'un 950 yıl yaşadığı söylenir.

Sivan

Sivan () İbrani takvimine göre resmi yılın dokuzuncu ayıdır (resmi yıl 1 Tişri'de başlar) ve dini yılın üçüncü ayıdır (dini yıl 1 Nisan'da başlar). 30 gün süren bu ay Gregoryen takviminde Mayıs-Haziran aylarına düşer.

Cudi Dağı

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu`da, Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.089 m`lik yüksekliğe sahip dağ.

Iğdır

Iğdır Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Kars iline bağlıyken 27 Mayıs 1992’de il oldu. Kuzey ve doğusunda Ermenistan, güneydoğusunda Nahçivan ve İran, güney ve batısında Ağrı, kuzeybatısında Kars yer alır. Trafik plaka numarası 76’dır.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı,Ararat (Selçuklular döneminde; Eğri Dağ, resmi adıyla Büyük Ağrı Dağı), Türkiye'nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları ...

Büyük Tufan

Din kitaplarına göre Nuh Peygamber zamanında yağan ve bütün dünyayı sular altında bırakan büyük yağmurlar kırk...

Ağrı Tarihi Eserler Ve Turistik Yerler

Ağrı değişik medeniyetlere merkez olmuş bir ilimizdir. Bu yüzden tarihi ve turistik zenginliklere sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:İshak Paşa Sarayı: Ağrı ilinin Ağrı Dağından sonra en çok ilgi çeken yeri İshak Paşa Sarayıdır.

Çan çalmanın Tarihçesi

Çan, kökeni tarih öncesi zamanlara dayanan, her çağda, her uygarlıkta rastlanılan bir çalgıdır. Pek çok çeşidi bulunan çan kullanıldığı yere ve amaca uygun biçimler ve değişik isimler alır. Türklerde gang, çeng, çong, Batıda ise clocca, signurn, kampana ve nola gibi ...

Şırnak

Şırnak Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan il. Doğudan Hakkari, batıdan Mardin, kuzeyden Siirt, kuzeydoğudan Van, güneyden Irak ve Suriye ile çevrilidir. Trafik numarası 73’tür.

Doğubeyazıt

İlçe, yurdumuzun en yüksek dağları olan büyük Ağrı'nın bir kısmı ile Küçük Ağrı dağı ve Tendürük dağının ...

Doğubayazıt, Ağrı

Doğubayazıt Anadolu'nun doğusunda, Avrupa E-yolu E80 transityolu üzerinde kurulmuştur. Ağrı'ya bağlı ve Merkez ilçenin 93 km doğusunda, İran 25 km uzaklıktadır.

Edward Hicks

Edward Hicks (4 Nisan 1780 - 23 Ağustos, 1849), Amerikalı ressam ve din adamı.

Fikret Hakan

Fikret Hakan, (gerçek adı ``Bumin Gaffar Çıtanak``), (d. 23 Nisan 1934, Balıkesir). Türk sinema sanatçısı.