Nurdağı, Gaziantep

Nurdağı, Türkiye'nin Gaziantep ilinin bir ilçesi. Gaziantep Adana Kara Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Gaziantep ilinin bir ilçesidir.

}

Gaziantep Adana Karayolu üzerinde bulunmaktadır.İlçede sınırları dahilinde 4 sağlık ocağı 1 sağlık merkezi hizmet vermektedir.

NURDAĞI

İlçenin Coğrafi Yapısı,Tarihi ve İdari Durumu

Nurdağının ilçe olma tarihinin yeni olmasına rağmen, doğuyu batıya ve kuzeyi güneye bağlayan karayollarının kavşağında bulunmasından, kısa sürede hızlı bir nüfus artışı göstermesini sağlamıştır. Nurdağı ilçesinin doğusu Gaziantep`in merkez Şehitkamil ve Şahinbey ilçeleri, batısı Osmaniye ilinin Bahçe ilçesi, kuzeyi Kahramanmaraş`ın Türkoğlu ilçesi, güneyi Islahiye ilçesi ile çevrilidir. İlçenin doğusunda Hurşit dağları, batı ve güneyinde ise Amanos ve Nurdağları bulunmaktadır. İlçe merkezinin ve köylerinin yerleşimi düz ova üzerindedir. Sadece 4 köy dağlık arazide kurulmuştur. 1990 yılında yapılan genel nüfus sayımına göre Nurdağı ve köylerinin toplam nüfusu 29.274`tür.

İlçenin Gelir Kaynağı

İlçenin gelir kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır. İlçede pamuk, buğday, şeker pancarı ve kırmızı biber yetiştiriciliği başta gelmekte olup, ilçeye ekonomik yönden büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca Nurdağı ilçesi E-90 karayolu kavşağın da bulunduğundan taşımacıların durak noktasıdır.

İlçenin Tarihi-Turistik ve Kültürel Yerleri

İlçenin en çok ziyaret edilen yeri Durmuşlar köyü sınırları içerisinde bulunan Hz. Ukkaşe (Ökkeşiye) ziyaretgahıdır. Hz. Ukkaşe (Ökkeşiye)nin Türbesi ilçe merkezine 19 kilometre uzaklıkta olup, yolu asfalttır. Buraya gelen ziyaretçiler kurban keserler ve adaklarını yerine getirirler. Herkes kendi yemeklerini kendileri yaparlar. Bazı ziyaretçiler geceyi de burada geçirirler. İlçenin tanınmasında bu ziyaretgahın büyük bir önemi vardır.

İlçe merkezinde ise halkın piknik yapıp, dinlenebileceği. belediye tarafından yaptırılan Kullar mesire yeri vardır.

Spor Tesisleri

İlçede bir toprak futbol stadı mevcut olup, etrafı sur duvar ile çevrilidir. Protokol ve seyirci tribünü mevcuttur. Nurdağı Spor; ilçeyi 2. Amatör kümede temsil etmektedir.

Yeme-İçme ve Konaklama Tesisleri

İlçenin dörtyol kavşağında bulunması nedeniyle bir çok lokanta yeme içme hizmeti sunmaktadır. Ancak konaklama tesisleri yeterli değildir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Nurdağı, Gaziantep
Nurdağı, Gaziantep