Nuruosmaniye Külliyesi

Nuruosmaniye Külliyesi, İstanbul'da Eminönü ilçesinde, Çemberlitaş Anıtı`nın kuzeybatısında, Kapalıçarşı girişindedir. Külliyenin yapımına Sultan Birinci Mahmud döneminde, 1749 yılında başlanmış ama ancak onun ölümünden bir yıl sonra 1755’de tamamlanabilmiştir. Külliyenin mimarı Sinan Kalfa’dır.

Nuruosmaniye Külliyesi, İstanbul'da Eminönü ilçesinde, Çemberlitaş Anıtı`nın kuzeybatısında, Kapalıçarşı girişindedir. Külliyenin yapımına Sultan Birinci Mahmud döneminde, 1749 yılında başlanmış ama ancak onun ölümünden bir yıl sonra 1755’de tamamlanabilmiştir. Külliyenin mimarı Sinan Kalfa’dır. Külliye barok mimariyle yapılmış bir camii, medrese, imalathane, kütüphane, türbe, çeşme ve sebil’den oluşur. Ayrıca çevresini saran bir kaç dükkan da külliyeye dahildir.

Nuruosmaniye Camii Osmanlı camii mimarisinde çok ayrıcalıklı, özel bir yere sahiptir. Özellikle üç boyutlu taş bezemeleriyle dünya mimarisinde bile eşi olmayan, tamamen özgün ve biricik bir barok şaheseridir. Eteği otuz iki pencere ile çevrili tek bir kubbesi vardır. Cami 174 pencere ile aydınlanır. İç bezemelerinde en göze çarpan unsur kubbesinde ve duvarlarındaki hatlardır. İki şerefeli, iki minaresi vardır. Kurşun yerine taş alemler, ilk kez bu minarelerde kullanılmıştır.

Medrese ve imalathane caminin kuzeyinde, Kapalı Çarşı önünde avluya girildiğinde sağda yer almaktadır. Bunların konumlanışları avlunun hilal biçiminde olmasını sağlar. Külliyenin girişi yönündeki; girişin sonunda, sebil ise sağındadır. Çeşme ve sebilde de tam bir barok üslup hakimdir. Türbe ve kütüphane, hünkar mahfilinin arkasında bulunur. İstanbul’un en zarif kütüphane binasına sahip Nuruosmaniye Kütüphanesi çok değerli yazma eserleriyle günümüzde de okuyucuya hizmet etmektedir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.