Nzb

Kısaca: NZB newzbin kelimesinin kısaltılmasıdan türetilmiş olup, Nzb, newsbin veya .nzb olarak da anılır. newzbin.com internet sitesinin sahipleri tarafından tasarlanmış XML (Genişletilebilir işaretleme diline) dayalı özgür bir dosya formatıdır. ...devamı ☟

NZB newzbin kelimesinin kısaltılmasıdan türetilmiş olup, Nzb, newsbin veya .nzb olarak da anılır. newzbin.com internet sitesinin sahipleri tarafından tasarlanmış XML (Genişletilebilir işaretleme) diline dayalı özgür bir dosya formatıdır. Usenet şebekesi üzerinden sayısal veri (esas olarak bilişim ortamında tüm veriler sayısaldır, bu sözcük burada usenet üzerindeki yazısal mesajlar ile farkın altını çizmek için kullanılmıştır) indirimini kolaylaştırmak amacıyla yayınlanmıştır. NZB dosyaları kısa bir başlık dosyası olup, kullanıcıların bir usenet forumunun bütün başlıklarını indirmesini gereksiz kılar. Açık kaynaklı olduğundan, git gide daha çok Usenet okuyucu programlarında desteklenmektedir.

Bir örnek ele alalım: Usenet üzerinde büyük dosyalar (film, müzik gibi) genel olarak daha küçük parçalara bölünerek yollanır. Eğer Usenet hizmeti sağlayıcınız alt.binaries.* gruplarını sunuyorsa, bir dosya indirmek için bu gruplarda birçok küçük parçayı bulup indirmeniz, sonra da birleştirmeniz gerekecektir. NZB dosyalarını destekleyen bir Usenet okuyucu program, indirdiğiniz NZB dosyası sayesinde bu parçaları mesaj kimliklerine dayanarak etkin bir şekilde bulabilecek ve bunun ardından, bu parçaları birleştirip orijinal dosyayı yeniden yapılandıracaktır. NZB dosyaları, sadece bu küçük parçaların kolaylıkla bulunabilmesinde rol oynar.

Bu şekilde Google Gruplarda görülebileceği gibi temelde yazısal mesajlar için tasarlanan Usenet`in Bittorrent gibi P2p paylaşım ağlarına bir alternatif olmasına yardımcı olur.

LinklerNZB formatını destekleyen özgür Usenet okuyucu örnekleriKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.