--}}

Oberhausen

Oberhausen, Almanya`nın batı kesiminde Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) kent. == Konum ==Ruhr sanayi bölgesindeki Ren-Herne Kanalı kıyısında yer alır. Adı, Emsch Irmağı üzerindeki Oberhausen Şatosu`ndan gelir.

Oberhausen, Almanya`nın batı kesiminde Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) kent.

Konum

Ruhr sanayi bölgesindeki Ren-Herne Kanalı kıyısında yer alır. Adı, Emsch Irmağı üzerindeki Oberhausen Şatosu`ndan gelir. Doğuda Essen, güneyde Mülheim ve güneybatıda Duisburg ile çevrilidir. Nüfusu, 31 Aralık 2005 itibariyle 218.898`dir.

Tarihçe

Kent, 1846`da Lipperheide bölgesinde kömür ve demir cevheri bulunması üzerine, tren istasyonu çevresinde oluşmaya başladı; 1874`te berat aldı. Daha eski komşu kasabalar Sterkrade ve Osterfeld 1929`da Oberhausen sınırları içine katıldı.

Görülmeye değer yerleri

Kentin görülmeye değer tarihsel yapıları arasında Sterkrade Manastırı (1150), Holten Kalesi (1307) ve 16. yüzyıldan kalma Vondern Şatosu sayılabilir. Belediye Binası kentteki çağdaş yapıların önemli bir örneğidir.

Eğitim ve kültür

Oberhausen, kalabalık nüfusuna rağmen fakülte ya da üniversiteye sahip değildir. Fraunhofer Enstitüsü`nün çevre, güvenlik ve enerji teknolojisi alanında araştırmalar yürüten şubesi (UMSICHT) kentte kuruludur. Oberhausen`de birkaç teknik okul, bir sanat müzesi ve bir kent tiyatrosu vardır.

Ekonomi

Ağır sanayi çelik ve kömüre dayanır. St. Anten Demir işletmeleri (1758-1876) Ruhr bölgesinde kurulan ilk demir fabrikasıdır. Kentte ayrıca çinko arıtım tesisleri, boya imalathaneleri, demiryolu atölyeleri ve büyük bir termik santral da bulunmakta, buhar kazanları, kablo, cam ve kimyasal maddeler, şeker, porselen ve puro üretilmektedir.

Oberhausen doğumlu ünlülerKaynaklar

Vikipedi

Haritası

Oberhausen koordinatları: 51.469612, 6.865883

Diğer anlamları

Oberhausen

İngilizce Oberhausen kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Oberhausen (n)

Oberhausen

Almanca Oberhausen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. oberhausen

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Oberhausen
Oberhausen