Oberkommando Des Heeres

Kısaca: Oberkommando des Heeres (kısaca: OKH, ''Kara Kuvvetleri Genelkumandanlığı''), Nazi döneminde 1935 ile 1945 yılları arasında Heer (Kara Kuvvetleri)nin başkumandanlığına verilen addır. ...devamı ☟

Oberkommando des Heeres (kısaca: OKH, Kara Kuvvetleri Genelkumandanlığı), Nazi döneminde 1935 ile 1945 yılları arasında Heer (Kara Kuvvetleri)nin başkumandanlığına verilen addır. Adolf Hitler'in 16 Mart 1935'te Versay Antlaşması'ndaki Almanya'nın silahlı gücünü sınırlayan maddeleri iptal ederek yeniden silahlandırmasını ilan etmesiyle Almanya'nın silahlı kuvvetlerinin Weimar Cumhuriyeti döneminden kalma adı olan Reichswehr, Wehrmacht olarak değiştirilmiştir. Wehrmacht'in kara kuvvetleri kolu Reichsheer de Heer olarak adlandırılmış ve Heer'in başkumandanlığı olarak OKH kurulmuştur. Başkumandanları Oberbefehlshaber des Heeres (OBdH) * 1935 - 1938, Generaloberst Werner von Fritsch * 1938 - 19 Aralık 1941, Generalfeldmarschall Walther von Brauchitsch * 19 Aralık 1941 - 30 Nisan 1945, Adolf Hitler * 30 Nisan 1945 - 8 Mayıs 1945, Generalfeldmarschall Ferdinand Schörner Genelkurmay başkanları Chefs des Generalstabes des Heeres * 1935 - 1938, Generaloberst Ludwig Beck * 1938 - Eylül 1942, Generaloberst Franz Halder * Eylül 1942 - Temmuz 1944, Generaloberst Kurt Zeitzler * Temmuz 1944 - Mart 1945, Generaloberst Heinz Guderian * Mart 1945 - 1 Mayıs 1945, General Hans Krebs Bölümler * Geoffrey P. Megargee: Hitler und die Generäle. Das Ringen um die Führung der Wehrmacht 1933–1945, Paderborn 2006 (OT: Geoffrey P. Megargee: Inside Hitler’s High Command, Lawrence 2000).

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.