Okmeydanı

Okmeydanı, İstanbul'un Kağıthane ve Şişli ilçelerine bağlı bir semttir. Fatih Sultan Mehmet'in bu bölgede okçuluk müsabakaları için kurdurduğu ok meydanı ve okçuluk tekkesi nedeniyle bu ad verilmiştir.

Okmeydanı

Okmeydanı, İstanbul`un Beyoğlu Ve Şişli ilçelerine bağlı olan bir semttir. Okmeydanı büyük bir yerleşim yeri olduğu için hem Beyoğlu hem de Şişli ilçelerinin içlerine uzanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet`in bu bölgede okçuluk müsabakaları için kurdurduğu ok meydanı ve okçuluk tekkesi nedeniyle bu ad verilmiştir. Yakın komşuluğundaki caddelerde uzun mesafelere atılan okların düştüğü yerleri belirlemek için dikilmiş menzil (nişan) taşları vardır. Okmeydanı semtinin tapuları Fatih Sultan Mehmet Vakfındadır. Bu nedenle zaman zaman Okmeydanı semtinin yıkılması söz konusu olmuştur. Vakıf zaman zaman yıkım için bölgeye gelmektedir. Ama yıkım şimdiye kadar gerçekleşmemiştir.

``Sosyal Sigortalar Kurumu`` da bu semtte bulunmaktadır. ``Namık Kemal İlkokulu`` ve ``Cavit Çağlar İlkokulu``, ``Ümit Sitesi``, ``hacı bektaş veli cem evi`,`Hilton Blok``, ``Bilaş``, ``Famas`` ,``Cemal Kamacı Spor Kompleksi``, ``Fuat Soylu İlk Ögretim Okulu`` gibi önemli yapıları barındırır. Ayrıca Mahmut Şevket Paşa Spor Klubü Bu İlçededir . PERPA da bu semtte bulunmaktadır. Memorial Hastanesi ve Özel Okmeydanı Hastanesi Özel Hastahaneleridir.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar